(ФОТО) За Макс пол во Холандија, Луис втор по лудата завршница

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен ја обезбеди пол позицијата пред трката за ГН на Холандија. Навивачите во Зандворт ја имаа својата причина за славење, а по неизвесното минато коло, Ферстапен беше сепак 38 илјадити делови побрз од Луис Хамилтон.
Навивачите во Зандворт ја имаа својата причина за славење, а по неизвесното минато коло, Ферстапен сепак беше 38 илјадити дел побрз од Луис Хамилтон.


„Неверојатно е да се освои пол овде, публиката е одлична. Беше добро денес, се надевам дека истото можам да го направам утре“, рече Ферстапен по квалификациите.
Третата позиција во квалификациите ја обезбеди Валтери Ботас.
Пјер Гасли ќе стартува од позицијата број четири, а потоа следуваат Шарл Леклер, Карлос Саинц, Антонио Ѓовинаци, Себастијан Окон, Фернандо Алонсо и Даниел Рикардо.После 36. години ќе ја гледаме првата трка во Формула 1 во Холандија, и по три тренинзи со истакнато црвено знаме, тоа беше случај во квалификациите, двапати. Прво, Џорџ Расел излета во вториот дел од квалификациите, а веднаш по паузата, и Николас Латифи исто така испадна. Расел на крајот беше 11 -ти, а Латифи 14 -ти.

Зандворт е голема непознаница за повеќето возачи кои за првпат возат на таа патека, а тоа можеше да се види во квалификациите.
Во пониските категории, на таа патека победија Ферстапен, Хамилтон, Ботас и Ѓовинаци, кој го приреди најголемото изненадување, освојувајќи ја седмата позиција за Алфа Ромео.
Во недела се очекува драматична трка, а брзата и тесна патека веќе донесе големи проблеми во организацијата на трките на Формула 3 и Формула В, па стратегијата може да одигра многу важна улога во 13 -то коло од шампионатот.
Кубица, кој возеше наместо Кими Раиконен, кој е позитивен на корона вирусот, ги заврши квалификациите на 18 -та позиција.
Трката во Холандија ќе ја гледаме во недела во 15. часот, со директен пренос на ХД Спорт клуб.

Фото: Принтскрин/

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КИРГИОС СО 3. РЕЧЕНИЦИ ГО ИСПРАТИЛ ФЕДЕРЕР И МУ ГО ПРОГНОЗИРАЛ НАЈЛОШОТО:„ Рафа е готов, но Новак ќе знае дека има шанса!“

Ник Киргиос не може без внимание, а оваа објава навистина предизвика многу коментари! Го гледавме …