(РЕЦЕПТ) ЧАЈ ОД ЦИМЕТ ГО ЗАБРЗУВА МЕТАБОЛИЗМОТ И КАКО ОД ШЕГА ГИ ТОПИ КИЛОГРАМИТЕ: Но, само ако се подготвува на овој начин!

Задолжително запишете го овој рецепт
Без соодветна исхрана и вежбање, губењето тежина е невозможно, но овој чај може значително да придонесе за ослободување на телото од вишокот тежина. Покрај топењето на масните наслаги, циметот го забрзува и метаболизмот.

Најдоброто нешто во врска со овој чај е тоа што е целосно природно решение и не постои ризик од негативни последици. Ако сте одлучиле да се ослободите од насобраните килограми, време е да го вклучите овој зачин во вашата исхрана. Циметот има бројни придобивки за телото, а на врвот на листата е борбата против упорните масти.
Истражувањето спроведено во 2012. година покажало дека овој зачин е силен согорувач. Покрај тоа, добро е за зајакнување на имунитетот и намалување на нивото на шеќер и холестерол во крвта. Циметот го зголемува нивото на енергија, ја подобрува циркулацијата, позитивно влијае на опстипација и го намалува чувството на глад.За да го подготвите чајот, ќе ви требаат:
Чаша вода
Лажичка мед
Половина лимон
1 стапче цимет
Лимон и мед во комбинација со цимет даваат феноменални резултати при губење на тежината и во оваа комбинација лежи тајната на успехот
Подготовка:
Ставете стапче цимет во водата и почекајте да зоврие. Потоа додадете мед и исцедете го лимонот. По желба, можете да додадете малку ѓумбир или црн пипер за уште подобар ефект. Пијалокот за слабеење е подготвен. Консумирајте една чаша дневно. Најдобро би било наутро.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …