КОНЦЕРТИ НА СИНТЕЗИС И ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

По повод прославата на 30 годишнината од македонската независност, од Баги Комуникации најавуваат два концерти во деновите што следат. 

Вечерва, 3 септември, со почеток во 20 часот, на археолошкиот локалитет Стоби ќе настапи групата Синтезис изведувајќи дела од својот богат музички опус со кој како амбасадори на културата не преставуваат во светот повеќе од 25 години. Публиката ќе има можност, во прекрасниот амбиент на археолошкиот локалитет, да ужива во врвна изведба на единствените Синтезис. 


Во понеделник пак, 6 септември, во Филхармонијата на РСМ ќе се одржи ексклузивен концерт на Влатко Стефановски со симфониски оркестар, под диригентска палка на Џијан Емин. Добро познатите композиции на Стефановски, во аранжмани на Емин се гаранција за неповторливо и уникатно искуство. Концертот првично беше најавен да се одржи на тврдината Кале, но поради променливото време и можните врнежи, концертот сепак ќе се одржи во затворен простор. 


  • Среќни сме што и во ова необично и крајно неизвесно време успеваме да понудиме квалитетна програма за музичките сладокусци. За жал, капацитетите се ограничени, обврзани сме да го следиме здравствените протоколи, се обидуваме да внесеме малку ведрина и да се оттргнеме од секојдневието кое не прати изминатата година и половина – велат од Баги Комуникации

Инаку, во рамките на прославата на 30 годишнината од македонската независност, Баги Комуникации веќе реализираше два извонредни концерти на оперската дива Весна Гиновска Илкова заедно со Кристина Светиева, Бобан Мирковски и Ерхан Шукри Квартет, во Света Софија во Охрид, како и концертот на Тони Китановски во Куршумли Ан.

Проектот „МУЗИКАТА ЗБОРУВА НА СИТЕ ЈАЗИЦИ„ – 30 ГОДИНИ МУЛТИ КУЛТУРА„ е поддржани од Владата на РСМ преку јавниот повик за финансиска поддршка за организација на настани.


Сите одржани концертите ќе бидат емитувани на програмата на Македонската Телевизија а ќе бидат пренесувани и на интернет, со цел што повеќе граѓани да можат да ги проследат истите. 

Концертите ќе бидат организирани согласно важечките протоколи за организација на настани и се безбедни за публиката. Билетите по цена од 200 денари можат да се набават онлајн на www.bileti.mk.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што ја одредува СУДБИНАТА на човекот? Десет цитати од познат психолог кои можат да дадат одговор

Познат психолог открива што е тоа што, според него, ја одредува судбината на речиси секој …