Отворен е 78. Филмски фестивал во Венеција, кои дами привлекоа најмногу внимание со тоалетите?

Режисерот и неговата муза, облечени во црно, одеа по црвениот тепих распространет на венецијанскиот Лидо покрај морето, пред собраните голем број фоторепортери, но поради мерките против ковид без публика што може да се доближи до sвездите.
78. Венецијанска Мостра, најстариот филмски фестивал на светот, беше отворен синоќа со најновото дело од опусот на Педро Алмодовар, Паралелна мајка.
Филмот ќе се бори за Златниот лав против Џејн Кампион и Паоло Сорентино.


Двократниот оскаровец, во трката за најголемата награда во Венеција, 71-годишниот шпански режисер пристигна на „Лидо“ за да ги претстави „Паралелни мајки“, филм со Пенелопе Круз во главната улога како една од двете самохрани жени кои се породиле во иста болница.
Режисерот и неговата муза, облечени во црно, одеа по црвениот тепих распространет на венецијанскиот Лидо покрај морето, пред собраните голем број фоторепортери, но поради мерките против ковид без публика што може да се доближи до sвездите.
Други наслови кои се борат за наградата „Златен лав“ за најдобар филм се „Моќта на кучето“ во режија на Џејн Кампион со Бенедикт Камбербач како ранчер кој злоставува млада вдовица олицетворена од Кирстен Данст и филмот Спенсер со Кристен Стјуарт како принцезата Дијана.Паоло Сорентино излегува со многу личен и интимен филм за загубата на неговите родители кога имал 17 години.
За време на свеченото отворање, почесниот Златен лав му е доделен на Роберто Бенињи, незаборавниот автор на филмот Животот е прекрасен.


Паралелните мајки ќе се борат за главната награда со дваесетина филмови , а ќе сака да му угоди на жирито предводено од Бонг Џун-Хо од Јужна Кореја, добитник на Златната палма 2019 со Паразит и Оскар за најдобар филм следната година .Добитниците на наградата ќе бидат објавени на 11 -ти септември.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Додека мнозинството го осудува, Петар Грашо со широка насмевка вели: „Живеам како да имам 23. години“, а Данијела Мартиновиќ упорно молчи…

Петар Грашо испрати важна порака до својата бројна публика која со нетрпение ги очекува неговите …