Напиток која лекува многу здравствени проблеми

Сурутката е благ и природен пијалок, сосема безбеден за употреба, поради што е соодветна намирница за исхрана од детството до староста. Поради сличноста со мајчиното млеко може да се користи како замена за млеко во исхраната на доенчињата.
Сурутката е нус-производ на производството на сирење и јогурт и ги задржува најдобрите и највредните состојки во млекото: витамини Б и Е, минерали и млечни шеќери кои се важни за градење на најдобрите врски во мозокот.
За да почувствувате максимален ефект од оваа скапоцена течност што нашите прабаби ја користеле како лек, консумирајте половина до еден литар сурутка дневно. Најдобро е да го пиете наутро на празен стомак и со појадок, но ефектот ќе го почувствувате пиејќи го во текот на денот за да се освежите и да ја вратите енергијата.

Добро е да пиете сурутка секој ден затоа што…


Тоа е најдобриот природен лек за црниот дроб
Замастен црн дроб, хепатитис, жолтица, црн дроб оштетен од алкохол и нездрава храна, цироза – нема заболување на црниот дроб во кое сурутката не помага. Овој скромен пијалок содржи бета-лактоглобулин, кој го снабдува телото со амино киселини наречени БЦАА кои помагаат при напредната болест на црниот дроб и им помага на болните од цироза да живеат подолго и подобро. Ако сакате да го исчистите црниот дроб, најдоброто нешто што можете да направите е да посегнете по чаша сурутка.


Помага при слабеење
Сурутката содржи многу протеини кои ја зголемуваат мускулната маса и даваат чувство на ситост со мала количина калории. Има само 26. калории во 100. грама сурутка. Бидејќи има малку маснотии и калории и е богата со важни хранливи материи, сурутката е важен дел од редукциската диета за намалување на тежината и корисна за секој што сака да одржува витка линија. Протеините од сурутка, исто така, го зголемуваат нивото на хормони кои го намалуваат апетитот и со тоа го ублажуваат чувството на глад.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …