Сокот од аронија го намалува крвниот притисок и ги отстранува брчките

Познато е дека бобинки од аронија ја подобруваат циркулацијата на крвта, ги зајакнуваат крвните садови и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања.
Слободните радикали се причина за разни болести во телото, а аронијата може да ја спречи нивната појава, што спречува болести како што е дијабетесот.

Аронијата го дезинфицира крвотокот
Зрелите плодови од аронија содржат голема количина феноли, кои го дезинфицираат крвотокот, го промовираат заздравувањето на раните, ги отстрануваат токсичните материи од телото, го намалуваат воспалението, ја подобруваат еластичноста на крвните садови и го спречуваат нивното затнување.


„Кој пие сок од  аронија има помал крвен притисок“


На крајот на студијата, учесниците во студијата кои консумирале аронија имале намален ризик од кардиоваскуларни заболувања, намален крвен притисок, намалено ниво на лош холестерол и многу други здравствени придобивки.

Крвен притисок
Аронијата значително помага во одржувањето на нормалниот крвен притисок. Ги спречува грчевите во крвните садови и го држи крвниот притисок подалеку од „опасната зона“.


826493312

Аронијата го спречува создавањето на брчки
Бројни студии покажале дека антиоксидансите штитат од многу дегенеративни болести, како што се ракот и срцевите заболувања, а исто така го забавуваат процесот на стареење, а аронијата ги има во изобилство.
Тие се исто така клучна компонента против брчките, бидејќи можат да помогнат во заштитата на кожата од штетните ефекти на загадувачите на животната средина, чадот од тутунот, сончевото зрачење и други фактори кои предизвикуваат телото да произведува слободни радикали.


Според една студија, целите бобинки од аронијата имаат повисока антиоксидантна активност од сокот. Значи, свежи или сушени бобинки од аронија обезбедуваат максимална корист.
Сепак, треба да се има предвид дека екстремно високите дози на антиоксиданси можат да направат повеќе штета отколку добро. Затоа е важно да се следат препорачаните дози – во случај на сушени бобинки од аронија, обично се работи за лажица бобинки дневно.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. СОВЕТИ, ДАЛИ Е ТОЈ ВИСТИНСКИОТ МАЖ ЗА ВАС! Обрнете внимание на следните работи…

До моментот кога ќе дојдете до четвртиот состанок, честопати треба да одлучите дали сериозно да …