Дали знаете колку трае сексот во просек? Ќе бидете (НЕ) пријатно изненадени!

Многумина мислат дека другите парови водат љубов со часови. Голема заблуда!
Неодамнешните студии покажаа дека должината на интимната врска е околу седум минути, но американскиот лекар Хари Фиш, почитуван уролог и експерт за третман на сексуални проблеми кај мажите, тврди дека и ова е претерување.

Секој втор пар води љубов две минути
Во истражувањето за книгата „Гола вистина – Ултимативна сексуална едукација за возрасни“, тој открил дека дури 43. проценти од паровите не водат љубов повеќе од две минути.


Кај 27. проценти од луѓето, сексот трае во просек од три до седум минути, за 18. проценти од нив задоволството е непрекинато од седум до 15. минути, додека само 12. проценти од паровите велат дека нивниот сексуален чин трае од 15. минути до неколку часа.


„15 минути се доволни за мажите, а не на жените“

Некои парови водат љубов еден час
Споменатиот експерт ги наведува мажите како главни „виновници“ за тоа, иако предвремената ејакулација се смета за состојба во која сексуалната возбуда не може да се контролира повеќе од една минута. Повеќе од 90 проценти од жените не можат да доживеат оргазам во рок од две минути, па во тој случај нивното задоволство е ускратено.

– Постојат големи варијации помеѓу паровите, така што некои навистина водат љубов до еден час, но има значително повеќе од оние чии страсни сесии се кратки – рекол Фиш.
Во просек, двојките имаат секс двапати неделно, а последицата од краткото траење на интимната врска е секако недостатокот на желба за тоа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Откријте дали сте хипохондрик? Неколку знаци дека имате психичко пореметување!

Хипохондријата е  психичко пореметување кое се манифестира во постојано фокусирање на личноста на своето физичко …