6 НАЈРАНИ СИМПТОМИ НА РАК НА ЖЕЛУДНИК: Вака телото испраќа знак дека во телото се развива злобен тумор!

Не ги игнорирајте овие сигнали…
Ракот е се’ почеста болест која погодува се поголем број луѓе, според истражувањето. За среќа, болеста може да се забави, но и да се излечи во голем број случаи доколку се утврди навреме. Многу е важно да го слушате вашето тело и да ги следите сигналите што ги испраќа. Денес ќе зборуваме за ракот на желудникот и првите симптоми што се појавуваат.
Истражувањата покажуваат дека оваа форма на рак најчесто ги погодува мажите на возраст над 55. години и оние кои биле пушачи многу години, не добиле доволно влакна преку храната или јаделе премногу зачинета храна. Според студиите, прекумерните количини на црвено месо, исто така, можат да бидат поттикнувач за рак на желудникот.


Пред да напредува болеста, се појавуваат симптоми кои можат да покажат дека нешто не е во ред, а тоа се:
– Проблеми со варењето
– Лошо варење
– Надуеност и гасови кои траат со денови
– Не се чувствувате сити после обилен оброк
– Гадење и повраќање
– Болки во стомакот


Ова се најраните симптоми кои не треба да се игнорираат. Како што болеста напредува, има и крв во столицата, слаб апетит, губење на тежината, замор, анемија, жолтило на кожата или во очите.
Лекарите нагласуваат дека ракот на желудникот може да се излекува ако се дијагностицира навреме, затоа добро слушајте го вашето тело и одете на лекар.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …