Еве што ќе се случи во вашето тело ако ЕДЕН МЕСЕЦ јадете БАНАНИ со црни точки!

За жал, повеќето луѓе не се свесни за неверојатните здравствени придобивки што бананите ги имаат природно.
Бананите го содржат следново: калиум, витамин А, витамин Б, витамин Ц, вкупни јаглехидрати, диетални влакна, протеини и железо. Шеќерите што се наоѓаат во бананите се природни. Гликозата, фруктозата и сахарозата се добри шеќери за консумирање. Тие исто така имаат значително ниво на допамин и катехини, кои дејствуваат како антиоксиданси.
Најдобро од се, колку е позрела бананата, толку се поголеми придобивките. И затоа секогаш бирајте банани со црни точки.

Еве како тие влијаат на телото.


Бидејќи бананите се добар извор на растителни влакна, калиум и витамин Ц, тие се одличен избор на храна за оние со дијабетес.


Го намалуваат крвниот притисок
Калиумот е познат по својата способност да го намали крвниот притисок. Тоа го прави со балансирање на ефектите од солта. На телото му треба рамнотежа на натриум и калиум за да го одржува крвниот притисок на здраво ниво.

Го штити срцето
Растителните влакна, калиум, витамин Ц и витамин Б6 што се наоѓаат во бананите се одлични за здравјето на срцето. Потрошувачката на калиум од 4.069 мг дневно е директно поврзана со 49% помал ризик од исхемична срцева болест, во споредба со оние кои консумирале само околу 1.000 мг. Бананите исто така ги намалуваат шансите за мозочен удар! Бидејќи бананите се добар извор на растителни влакна, калиум и витамин Ц, тие се одличен избор на храна за оние со дијабетес. Се покажа дека диетите богати со растителни влакна го подобруваат нивото на инсулин, што ги прави бананите одличен избор. Сепак, јаглехидратите што се наоѓаат во бананите треба внимателно да се забележат.


Подобрено варење
Бананите имаат способност да се борат со киселина, дијареа и запек. Тоа е затоа што тие се лесно сварливи. Сепак, исто така, треба да се забележи дека 1% од оние кои страдаат од рефлуксна киселина мислат дека бананите го влошуваат проблемот. Не делуваат за секого.

Подобрено расположение и меморија
Бананите се можеби најсовршената храна за мозокот во светот. Со снабдување на мозокот со хранливи материи неопходни за правилно невролошко функционирање, бананите му помагаат на мозокот да го регулира расположението и апетитот, истовремено поддржувајќи важни когнитивни функции како што се фокусот и меморијата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …