(ФОТО) Населба во која годишната кирија е 88. центи (околу 55. денари) и така е веќе 500 ГОДИНИ!

Пред точно пет века, богат трговец од Аугсбург ги ставил своите куќи на располагање на сиромашните. Населбата постои и денес, по истиот принцип, со симболична кирија. ДВ ја посетила најстарата социјална населба во светот.
Станбената област Фугерај со куќи обраснати со зимзелени растенија и удобни плоштади е една од најголемите атракции во Аугсбург, Германија. Но, живописната населба во срцето на баварскиот град е многу повеќе од тоа: тоа е голем социјален проект што обезбедил покрив над главата за околу 150. сиромашни луѓе во 67 куќи со 142. станови веќе пет века. Уште 80 луѓе се на листата на чекање.
Кој сака да живее тука, мора да исполни неколку услови. Тие биле основани во 1521 година од богатиот трговец Јакоб Фугер од Аугсбург.

Во „Куќи за сиромашни“ биле сместени надничари или занаетчии кои заработуваа малку. Морале да бидат чесни и напорно да работат за вработување. Просјаците немале никакви шанси, сметал Јакоб Фугер, надлежниот град и црквата. Покрај тоа, станарите морале да доаѓаат од Аугсбург, да бидат католици и да се молат три пати на ден за спас на душата на трговецот Фугер.
За возврат, тој побарал годишна кирија од станарите од еден рајнски гулден – што одговарала на приближно неделната плата на занаетчија. Што се однесува до износот на киријата, ништо не се променило 500 години. Денес, еднаш годишно мора да се платат симболични 88 центи (околу 55. денари). И понатаму сите станари мора да се католици – а дали навистина се молат за душата на основачите на населбата три пати на ден е тешко да се провери, пишува Дојче веле.

Станарите денес
Ноел Гвобадија (27) живее во соседството на Фугер од тинејџерска возраст. Неговата самохрана мајка се преселила во Фугерај заедно со него и неговиот помлад брат, бидејќи не можела да заработи доволно за да ги издржува своите деца и самата себе.
„Повеќето луѓе што живееја овде беа доста стари“, се сеќава Гвобадија. „Бев загрижен како ќе изгледа. Особено што бевме првото семејство со мигрантски корени во населбата“.
Но, неговите стравови биле неосновани. Основниот концепт на населбата поттикнува добрососедски односи. „Само треба да разговарате едни со други“, вели Ноел Гвобадија. „Сите седевме во градината на пабот, потоа си помагавме едни со други, да речеме, да го наместиме телевизорот – и по кратко време беше како човекот да стекнал ново семејство“.

Бабите и дедовците од населбата одамна станале добри пријатели со кои се шегуваат, пијат пиво и од кои може да се слушнат некои добри совети. Кога Ноел се преселил од станот на неговата мајка на 20 -годишна возраст, тој останал верен на населбата. Сега тој има мал стан таму само за себе.
„Тоа ме ослободи од големиот страв да барам стан на пазарот“, вели тој. „Благодарение на ниската кирија, успеав да заработам добро од малкуте пари што ги заработив за време на моето стручно образование и целосно се концентрирам на моите планови за иднината“.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …