(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна реакција на девојка, после години болки, кога ја дознала дијагнозата

На социјалната мрежа TikTok, достапно е вирално видео од ординација, во кое девојката Јонела Мерсер (19) конечно дознава за дијагнозата на нејзината хронична болка, која ја мачи со години.
Мерсер рекла дека од првата менструација се справува со силни болки.
„Мојата болка отсекогаш се гледаше како тешка менструација“, рекла таа.

Мерсер рекла дека со години одела на прегледи секоја втора недела, пред лекарот конечно да и дијагностицира пелвичен когнитивен синдром (PCS), состојба која предизвикува хронична карлична болка за време на менструалниот циклус.
Неа многу и олеснило кога конечно ја добила дијагнозата.
„Мислам дека ова видео стана вирално бидејќи толку многу жени можат да се идентификуваат со фактот дека нивното страдање не се сфаќа сериозно во медицинската средина“, рекла таа.


@jvhnvllvSafe to say i was extremely relieved and happy #goth #gothgirl #gothgoth #foryou #foryoupage #punk #punkgirl #anesthesia

♬ original sound – Succubus 🖤

Сега кога ја знае дијагнозата, лекарите можат да спроведат дополнителни тестови што ќе им помогнат да ги најдат најдобрите опции за нејзиното лекување.
„Пораката што ја имам за луѓето кои се во иста ситуација е да не се откажуваат, најдете нов лекар ако вашиот не сака да ве слуша. Бев речиси подготвена да се откажам и конечно ги добив одговорите“.

Фото: Принтскрин/TikTok

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

3. зборови кои ќе го променат текот на вашата врска: Обидете се да го кажувате ова почесто и вашата врска ќе цвета

Три збора што треба да ги кажувате во врската… Еден љубезен збор отвора и железна …