ГО ЧИСТАТ ЦРНИОТ ДРОБ ОД ТОКСИНИ И ГО ЗГОЛЕМУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ: Овие намирници се покорисни од многу лекови!

Задолжително вклучите ги во менито
Се’ што внесуваме во телото мора да помине низ црниот дроб, така што тој е органот што најмногу страда. Го штити телото со својата работа, а со лошите навики во исхраната можеме значително да ја нарушиме неговата моќ.
Масна и пржена храна, нездрави пијалоци, алкохол и лекови се главните непријатели на црниот дроб, кој има функција на филтер кој го чисти телото од штетни состојки. Токму поради напорната работа на црниот дроб може да биде многу стресно, а тоа може да предизвика здравствени проблеми.
Постои начин како да се прочисти. Некои намирници се одлични за оваа намена. Освен што го чистат црниот дроб, помагаат и за побрзо согорување калории.
Бидејќи црниот дроб не е поврзан со нашиот нервен состав, заболениот црн дроб нема да предизвика никаква болка како предупредување дека нешто не е во ред. Многу е тешко да се открие болеста на овој орган, но одличната вест е дека црниот дроб има способност да се регенерира, така што секоја предизвикана штета може да се поправи.


Оваа храна го чисти црниот дроб:

Лук
Го стимулира производството на ензими кои му помагаат на телото да ги исфрли токсините.


Цитруси
Богати со витамин Ц, агрумите се моќен антиоксиданс кој му помага на црниот дроб побрзо да ги апсорбира штетните елементи.

Цвекло
Богат со флавоноиди, го стимулира црниот дроб и ја подобрува неговата работа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Постојат три причини зошто сексуалниот однос станува подобар со текот на годините

Луѓето мислат дека со возраста, сексуалната желба и моќ се намалуваат и дека сексуалните односи …