ЗБОРУВАТЕ ВО СОН? Еве што ТОА би можело да значи!

Сигурно барем еднаш сте зборувале во сон.
Дали некогаш сте се разбудиле среде ноќ со сопругот, цимерот или детето гласно мрморејќи глупости – или вистински реченици – додека спијат? Големи се шансите кога ќе се разбудат наутро, воопшто да немаат поим дека тоа се случило.
Или можеби сте познати по тоа што сте изненадиле некој друг со полноќниот монолог.

Честа појава
Разговорот за спиење е вообичаен тип на парасомнија или абнормално однесување за време на спиењето. Се проценува дека две од три лица зборуваат во сон во одреден момент од животот – и ова е особено честа појава кај децата.
Може да биде малку иритирачки или срамно, во зависност од која страна сте. Обично е безопасно, но повремено може да биде знак за посериозно нарушување на спиењето или здравствена состојба.

loading...

Зошто луѓето зборуваат во сон?
За жал, тука нема јасен одговор. Може да очекувате дека кога некој зборува, глуми нешто што се случува во сон за кој сонува. Ова понекогаш е вистина.
Постојат некои докази дека од време на време разговорот во сон може да биде поврзан со соништата, но тоа не е секогаш така. Повеќето соништа се случуваат кога сте во фаза на длабок сон со брзи движења на очите (РЕМ). Но, разговорот во сон може да се случи за време на секоја фаза на спиење, вклучувајќи РЕМ и не-РЕМ сон.
Зборувањето во сон, исто така, може да се поврзе и со други парасомнии, како што се месечарење или ужаси во спиењето.
„Бидејќи се смета дека повеќето парасомнии се мешана состојба помеѓу будност и спиење, разговорот за време на спиење најверојатно ќе се појави кога ќе се нарушат моделите на спиење.
Ова значи дека секој фактор за кој се знае дека го нарушува спиењето – како што е стресот или алкохолот – може да биде фактор што придонесува за разговорот во сонот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Единствената принцеза што смее да ја носи: Шарлин од Монако во проѕирна кошула поставила нов моден предизвик

Принцезата Шарлин од Монако присуствувала на свеченото отворање на продавница за луксузни часовници во Монте …