(ФОТО) Зверев експресно  до трофејот во Синсинати

Германскиот тенисер Александар Зверев ја освои титулата на мастер турнирот во Синсинати – Германецот го совлада Русинот Андреј Рублев со 2:0.
Беше 6:2, 6:3 во сетови по точно 60 минути тенис.


Тоа беше петта вкупна титула за тенисер од Хамбург на турнирите од серијата Мастерс 1.000. Претходно го освои Рим 2017., Монтреал 2018., Мадрид 2018. и 2021. година.
Ова е прва титула на Синсинати за Зверев. Покрај тоа, до почетокот на неделата, Зверев никогаш не победи ниту еден меч на познатиот турнир – имаше резултат 0-6.
Така Зверев стана првиот играч што освоил златен медал на Олимпијадата и трофеј во Синсинати од 1996 година, и Андре Агаси. Покрај тоа, победата на Зверев над Рублев во финалето на Синсинати е најбрза откако АТП го мери времето, а претходно триумфот на Густав Кертен од 2000 година во финалето над Патрик Рафтер беше најкусиот финален дуел.

Ова беше петта победа во пет натпревари за 24-годишниот Зверев во меѓусебните дуели со неговиот врсник Рублев.
Зверев започна фантастично и со два брејка брзо поведе со 4-0 во првиот сет. Во осмиот гем, тој ја искористи втората сет-топка за водство.
Во вториот сет, Германецот повторно е првиот што стигна до два брејка и голема предност. Тој сервираше на 5: 2 за мечот, но Рублев направи брејк. Сепак, тој немаше сили за повеќе, со брејк, Саша Зверев доаѓа до нова титула, 17 -та во кариерата.
Зверев го имаше најголемиот тест во полуфиналето против Стефанос Цикипас во возбудлив дуел во кој победи со 2-1 против Гркот, кого го обвини за неспортско однесување за време на една пауза.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) КАПИТЕНОТ НА ШВАЈЦАРИЈА – Џака победата против Србија му ја посветил на косовскиот херој, а потоа смислил генијален начин ФИФА да не го казни

Синоќешната средба меѓу Србија и Швајцарија изобилуваше со инциденти, а и по средбата ситуацијата не …