Намирници кои НАЈДОБРО влијаат на ЛИБИДОТО – ќе ви ја зголемат желбата и уживањето!

Да, одредена храна навистина може да го зголеми вашето либидо!
За да го зголемите сексуалниот нагон, обидете се да јадете некои афродизијаци, како што се јагоди и аспарагус, кои се богати со основни хранливи материи кои пумпаат крв. Тука се и смоквите, кои одамна се познати по позитивниот ефект врз либидото. Ви претставуваме намирници кои ја зголемуваат желбата за секс.


1. Авокадо
Ацтеките ги нарекувале авокадото, тестиси, поради нивната физичка форма. Но, научната причина зошто авокадото има смисла како афродизијак е тоа што тој е богат со незаситени масти и малку заситени масти, што ги прави добри за срцето и артериите.


2. Бадем
Како и аспарагусот, бадемите се богати со хранливи материи и се богати со неколку минерали во трагови кои се важни за репродукцијата, како цинк, селен и витамин Е.


3. Школки
Школките се можеби најпознатиот афродизијак. Тие се исто така еден од најдобрите извори на цинк за зголемување на либидото. Но, другите видови морска храна, исто така, можат да дејствуваат како афродизијак. Масните риби – како дивиот лосос и харинга – содржат основни состојки за здраво срце.

4. Рукола
Руколата се најавува како средство за возбуда уште од првиот век. Денес, истражувањето открива дека минералите и антиоксидансите спакувани во темно лиснато зеленило се од суштинско значење за нашето сексуално здравје, бидејќи помагаат да се блокира апсорпцијата на некои загадувачи од околината, за кои се смета дека негативно влијаат на нашето либидо.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …