(ФОТО) Македонскиот каратист Смилковски на ЕП во Тампере, Финска, се закити со СРЕБРЕН МЕДАЛ!

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата -67 кг за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска.

Столе се закити со сребрен медал откако во финалето не успеа да го совлада Алтунер Јилмаз Екрем од Турција.Претходно во првото коло Столе го победи шпанецот Алекс Ортиз Де Зарате со 4:1, во второто коло против Естонецот Макар Навитски победи со 2:0, во третото коло беше подобар и од Швајцарецот Матијас Брунер со 4:2. Во четвртото коло го победи Азербејџанецот Хусеин Мамадли со резултат 4:1 а во полуфиналето и Русинот Егор Пулкин со 2:0.


Неколку други наши претставници имаа добри настапи, иако не стигнаа до борби за медали.
Магдалена Божиновска и Бериз Куртановиќ остварија по 2 победи и освоија седмо место во своите категории, како и машкиот ката тим во екипниот настап, додека женскиот ката тим го освои деветото место.
Со тоа успешно заврши настапот на Европското првенство за кадети, јуниори и У21 на кое нашите млади спортисти освоија четири медали, од кои еден златен, два сребрени и еден бронзен медал.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Починал легендарниот југословенски голман : Короната го земала најдобриот стрелец меѓу голманите!

ДРАГАН ПАНТЕЛИЌ, славен голман од 70-тите и 80-тите години, познат по одличните одбрани, но и …