Делта и делта плус сој – кој е поопасен?

Познато е дека делта сојот, откриен во Индија, е позаразен од другите регистрирани соеви досега, а што е со делта плус сојот?
Делта плус, како што велат, содржи мутации на два вида делта и бета и, како што може да се види, ги инфицира дури и оние кои се целосно вакцинирани, а исто така води до фатален исход. Прашањето е кој од овие два вида е поопасен.
И’ делта и делта плус соеви се категоризирани како загрижувачки соеви и се шират во многу земји.
Додека делта сојот на коронавирус е во голема мера одговорен за поголем број заразени поради неговата преносливост, сојот делта плус е означен како вид за повеќе загриженост.
Заради споредба, се вели дека делта плус сојот се шири речиси „60 проценти побрзо“ од делта сојот, но сепак побавно од очекуваното.
Додека видот на делта е се уште доминантен сој, експертите сугерираат дека сојот на делта, со своите изразени симптоми, може да остане долгорочна закана со која би можеле да се соочиме.
Достапни докази за преносливост и ширење се појавија од студии и геномски наоди.


Симптоми на делта и делта плус сојот
Делта сојот се смета за екстремен поради сериозноста на симптомите што ги предизвикува, во споредба со првобитниот сој.
Влијае на белите дробови, доведува до респираторни проблеми, но и до гастроинтестинални проблеми, дури и во благи или умерени случаи, што го разликува од претходните загрижувачки соеви.
Делта плус сојот, за кој се вели дека ги носи карактеристиките и на видовите делта и бета, би можел да биде со уште посериозна природа.
Некои истражувања сугерираат дека вирусот лесно може да ја надмине имунолошката одбрана и да се поврзе силно со рецепторите на клетките на белите дробови. Во тек се дополнителни студии за да се утврди листата на можни симптоми, пишува Times of India.


Иако се вели дека повеќето симптоми се слични на делта сојот, можните симптоми на загриженост се следниве:
Во раните фази ги зафаќа белите дробови
Отежнато дишење и проблеми со дишењето
Продолжена треска и постојана кашлица
Проблеми со гастроинтестиналниот тракт
Осип на кожата и алергии
Суви или насолзени очи
Губење на апетит и гадење
Она што треба да се нагласи е дека невакцинираните луѓе се изложени на поголем ризик да се заразат со овие видови, а студиите го покажаа тоа. Шансите за хоспитализација и смртност кај вакцинираните лица се драстично намалени.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) Хоророт што го преживеала оваа жена не би му го посакале ниту на најлошиот непријател: Била силувана осум часа, а потоа полиена со киселина!

Кејти Пајпер била мис и модел на врвот на нејзината кариера кога нејзиното момче најмило …