Во подготовка нова вакцина – содржи протеини на неколку соеви корона вирус

Александар Гинсбург, директор на рускиот Национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија Гамалеја, рекол дека клиничките испитувања на нивната вакцина, која содржи протеини од неколку видови на коронавирус, би можеле да започнат на почетокот на следната година.
„Во моментов работиме и на ова. Не е исклучено дека ќе преминеме во првата фаза од клиничките испитувања на почетокот на следната година. Целта е да добиеме вакцина која ќе содржи три, четири или пет различни генетски мутации на С-протеинот“, изјавил Гинсбург за ТАС С.
Руските истражувачи од центарот на Гамалеја потврдија дека ја модифицирале својата вакцина против коронавирусот Спутник В, со цел да биде поефикасна против соединенијата на делта сојот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …