(ВИДЕО) Голем пресврт на Зверев за финалето во Синсинати

Саша Зверев се пласираше во финалето на Синсинати со победа од 2:1 против Стефанос Циципас. Беше 6:4, 6:3 и 7:6 во сетови.
Мечот беше вистински ролеркостер за Саша Зверев бидејќи одигра одлично во првиот сет, кој го доби со 6:4. Тој направи брејк при резултат 2:2, а сервисот го служеше одлично, па до крајот на сетот, во три гема, Циципас освои само три поени на сервис на Германецот.

Во вториот сет, сепак, нивото на играта на Александар Зверев падна, сервисот веќе не беше толку „убиствен“, па и покрај раниот брејк, Стефанос го сврте наопаку. Тој поведе со 5:2 по два последователни поништени сервиси и така можеше да го контролира вториот сет.
Третиот започна подобро за Гркот. Тој дури направи и два брејка, беше 4:1, но Зверев веднаш возврати. Германецот се врати и сервираше и израмни на 5:5, за да потврди во следниот гем дека повторно е во мечот со три аса.
Беше јасно дека моментумот беше на страната на Германецот, и така Саша доминираше во тај-брејкот на решавачкиот сет.

Во финалето, Зверев ќе игра против Андреј Рублев, кој претходно го победи Данило Медведев.

Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Виз Ер Скопски Маратон ги додели наградите за тим билдинг трката и штафетниот маратон– ЕУ за спорт

Вчера вечер во Брик бар сеодржа доделувањето на наградите за тим билдинг трката, која беше …