ОЦЕТ, СВЕЌИ и ЕДНА БИЛКА: Најбрз и најефикасен начин да го отстраните МИРИСОТ НА ЦИГАРИ од просторијата

Чадот од тутун е еден од најупорните мириси во домот.
Чадот од тутун изгледа неуништив – откако ќе пушите во одредена просторија, добивате впечаток дека не можете да го исфрлите со денови, без оглед на тоа што сте ги држеле прозорците отворени.
Непријатен е и упорен, а особено им пречи на непушачите кои го чувствуваат многу поинтензивно отколку пушачите.
Вентилацијата не е единственото и доволно решение кога станува збор за чад од тутун.
За да се ослободите од чадот од тутун од вашиот дом што е можно поскоро, потребен ви е оцет, миризливи свеќи и едно растение.


Оцет
Оцетот е алатка која се покажа како одлична за чистење, па ако имате чувство дека чадот се провлече низ целиот стан, едноставно натопете крпа со оцет и користете ја за да избришете дрвен мебел, паркет, а исто така можете да користите и за ламинат.
Во случај мирисот на оцет да е премногу силен за вас, разредете го со вода, и по желба, можете да додадете неколку капки миризливо етерично масло како лимон, чајно дрво или лаванда.


Миризливи свеќи
Дури и додека пушите, можете да запалите миризлива свеќа во близина на пепелникот за да го неутрализирате чадот од тутун.
За да го зголемите нивниот ефект, ставете неколку чаши полни со зрна кафе во собата и ставете запалени свеќи со мирис во нив.


Растение кое сака чад
Ако често пушите во вашиот дом, размислете да набавите хлорофитум.
Хлорофитумот е природно средство за дезинфекција, бидејќи апсорбира 95 проценти од јаглерод диоксидот од просторијата и голема количина формалдехид, кој се ослободува од чадот од тутунот, или со испарување на бои, лакови и други средства за дезинфекција.
Само едно растение може да го прочисти воздухот во просторија до 20. квадратни метри.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Зошто мажите ја губат главата поради жените со облини?

Сите знаат дека мажите сакаат жени со облини, но зошто? Има ли друг одговор на …