(ВИДЕО+ФОТО) Надал го откажа учеството на УС Опен поради болки и ја заврши сезоната

Рафаел Надал нема да игра на УС Опен, објави шпанскиот тенисер.
Надал ќе го пропушти остатокот од сезоната поради повреда, а ќе се врати на тенисот во 2022. година.

„Имав многу повеќе проблеми со стапалото, па мора да одморам. По разговорот со тимот и семејството, донесов одлука да се посветам на закрепнување. Пропуштив голем број турнири што ми значат, како Вимблдон, Олимписките игри, сега на ред е УС Опен“, вели Надал.


Надал ја освои титулата во Њујорк четири пати во кариерата, во 2010., 2013., 2017. и 2019. година.
Наскоро се огласија и на официјалната страна на АТП турот:

„Благодариме, Рафаел Надал! Рафа рече ‘крај’ за сезоната 2021. година поради повреда на стапалото. Не можеме да те дочекаме во 2022 година“, се наведува на веб -страницата на АТП турот.
Шпанскиот тенисер, покрај Вимблдон и Олимписките игри, ги прескокна и турнирите во Торонто и Синсинати, додека на турнирот во Вашингтон на почетокот на август, загуби во второто коло од Лојд Харис, по големите проблеми со стапалото.

„Можев да се движам малку подобро, што ми е важно“, изјави Надал по поразот од Харис, по што откри дека не играл тенис 20. дена поради проблеми со стапалото.
„Последните неколку месеци не беа лесни поради проблеми со стапалото. Не можев да тренирам кога сакав, но дадов се од себе во Вашингтон“, рекол Надал.
Потсетуваме, ова е втора година по ред „бикот од Мајорка“ да не игра на УС Опен, бидејќи го пропушти турнирот во 2020. година поради пандемијата на коронавирус.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Зверев шокира: „Не не тестираат, а многумина се заразени!“

Германскиот тенисер Александар Зверев вели дека контролите во Австралија се послаби отколку што мислат, а …