(ФОТО) Објавена нова корона карта на ЕУ!

ECDC објавил нова корона карта на Европа
Шпанија, Португалија и Грција ср уште се во црвено. Општо земено, Западна Европа е претежно црвена, Централна Европа е претежно портокалова, додека Источна ЕУ е во голема мера зелена.


Зелени на картата на ECDC се регионите во кои стапката на инфекција во 14 дена на 100 илјади жители е помала од 50, а учеството на позитивните за Ковид-19 од тестираните е помало од четири проценти или инциденцата од 14 дена е помала од 75, а учеството на позитивните е помалку од еден процент.


Црвеното боја значи 14-дневна стапка од 75-200, со позитивен процент поголем од 4. проценти, а областите каде што стапката на инфекција од 14 дена е 200 до 500, а темноцрвените области значат стапка од 14 дена поголема од 500.

Фото: ECDC


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Андреа се надева дека ќе ја претставува нашата земја на Евровизија со Circles

Circles се вика песната на Андреа која влезе во најтесниот круг од 6. песни за …