7. работи што треба да ги направите ако цел на работа седите!

5. Поставете потсетници или аларми
Дали знаете колку всушност седите? Толку лесно да се преокупирате или да ја гледате омилената серија без дури и да сфатите дека седите со часови. Веројатно ќе ви го привлече вниманието предупредувачка порака, вибрациски аларм или звучен сигнал, па ќе сфатите дека би било добро да станете.

6. Обидете се да стоите додека работите
Ако работите на работа што бара од вас да седите на вашиот компјутер цел ден, размислете да земете професионално, дизајнирано биро за седење и стоење. Ако не можете да си дозволите нешто подобро, тогаш обидете се да станете од време на време и можеби да го ставите лаптопот на шипката или нешто слично. Би било добро кога би можеле да инвестирате во столче со шипки.
Станете за време на секој телефонски повик.
Станете секој пат кога треба да испратите порака на вашиот мобилен телефон.
Ако сте во канцеларија, станете кога некој ќе дојде кај вас.
Ако работите од дома, одвојте пет минути на секој час за да станете и да прошетате.


7. Каде што обично седите, обидете се да стоите
Во јавниот превоз, додека се дружите, пишувате текст или повикувате прошетајте кога можете, пишува Mind Body Green.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …