7. работи што треба да ги направите ако цел на работа седите!

Редовното одење може да помогне во ублажување на симптомите на анксиозност и депресија. Одењето ви нуди придобивки за физичкото здравје, а во исто време ја подобрува вашата емоционална благосостојба.
Долготрајното седење може да предизвика различни негативни последици по здравјето, вклучувајќи рак, срцеви заболувања…
Неодамнешната студија објавена во списанието Sport Sciences for Health покажа дека продолженото седење може да има негативни ефекти врз менталното здравје.
Заклучокот е дека постојаното седење на маса или на каучот влијае на човечкото тело.
Овие совети и трикови ќе ви помогнат малку да ја истегнете ногете и да станете од столот во текот на денот или работното време.

1. Прошетајте 10 минути после секој оброк
Движете се после јадење. Оваа практика го одржува нивото на шеќер во крвта стабилно, што ќе ви помогне да ги одржувате хормоните во рамнотежа. Го поддржува метаболизмот и помага во варењето. Редовното одење може да помогне во ублажување на симптомите на анксиозност и депресија. Одењето ви нуди придобивки за физичкото здравје, а во исто време ја подобрува емоционалната благосостојба.


2. Истегнете се 5. минути додека стоите
Ако седите со часови, станете и истегнете се. Ова ќе ви помогне да се ослободите од стресот, да се истегнете малку и да бидете флексибилни.


3. Танцувајте
Нека танцот ве одмори и опушти. Танцувањето на една од вашите омилени песни не само што ве движи, туку има и неверојатни својства што го зголемуваат расположението. Од танцувањето имате физичка и психичка корист.

4. Исчистете го вашиот простор
Одвојте неколку минути дневно за да ја исчистите околината. Не само што ќе се движите, туку и студиите покажуваат дека чистиот простор може да помогне да се подигне енергија и да се расчисти умот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали има идеална разлика во годините меѓу романтичните партнери? Еве што велат новите истражувања

Ако воопшто можеме да планираме љубов, ова би можело да биде идеалната разлика во годините …