Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Хумус
Хумус е популарен намаз направен од наут, таан, маслиново масло, лук и сок од лимон. Можете да го јадете со пиперки или краставици.

Пилешки гради
Пилешкото е многу популарен избор, а кога се конзумира без кожа, богато е со протеини и малку со заситени масти и холестерол.


Масна риба
Масните риби, како лосос, туна, пастрмка, скуша, сардела или сардина, треба да се консумираат како дел од здравата исхрана барем еднаш или двапати неделно. Масната риба е одличен извор на омега-3 масни киселини кои се клучни за здравјето на мозокот. Рибата е исто така одличен извор на витамин Б12 и јод. Лососот е исто така еден од ретките извори на витамин Д.


Темно чоколадо
Ако копнеете по слатко после вечера, почестете се со коцка до две темно чоколади со процент на какао над 70 проценти.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПАРТНЕРОТ ФЛЕРТУВА СО ВАШИТЕ ПРИЈАТЕЛКИ: Еве како да откриете дали се работи за МИКРО-ИЗМАМА

Иако сте во врска неколку месеци, сепак вашиот партнер се допишува со поранешната девојка на …