Заборавете на СКАПИ и токсични СРЕДСТВА ЗА КОМАРЦИ: Ова се 10. природни препарати за третирање на кожата после убодот!

Природните препарати се потполно безопасни за здравјето и можат да бидат подеднакво ефикасни како и комерцијалните.
Постојат повеќе од 2.500 различни видови комарци, само мал број од нив каснуваат луѓе, а само неколку пренесуваат вируси. Западнонилската треска донесена од комарци може да биде смртоносна. Вирусот е првенствено опасен за постарите лица или оние со оштетен имунитет. Симптомите се типични за голем број болести кои се пренесуваат преку комарци: треска и висока температура, главоболка, вртоглавица, а подоцна и осип на кожата. Сепак, само еден од пет пациенти ги има овие симптоми. Вирусот може да доведе до воспаление на ммозочната опна или срцевиот мускул.
Лекарите предупредуваат да избегнуваат токсични средства против комарци, бидејќи тие можат да предизвикаат поголема штета на здравјето на луѓето отколку самите комарци.
Третман на кожа по каснување од комарец


 

1. Мраз
Ниската температура го забавува преносот на супстанции кои предизвикуваат воспаление, и бидејќи местото третирано со мраз ќе се вкочани, нема да чувствувате чешање и болка по каснување од комарец. Држете ја вреќичката за замрзнување во која ги ставате коцките мраз на местото на убодот.


2. Сол
Бидејќи има антисептички и антиинфламаторни својства, тој е одличен лек за оток и чешање по каснување од комарец. Направете паста од сол и неколку капки вода и нанесете на местото на убовот, а потоа исплакнете по неколку минути.

3. Сода бикарбона
Сода бикарбона веднаш ќе спречи чешање поради каснување од комарци. Растворете лажичка сода бикарбона во чаша вода, натопете крпа во растворот и држете ја на местото на убовот 10 до 20 минути.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) ОВА ГО ЧЕКАШЕ ЦЕЛИОТ ТЕНИСКИ СВЕТ! Федерер се огласи и му честита на Ѓоковиќ!

Поранешниот тенисер број еден во светот и голем ривал на Новак, Роџер Федерер, му честиташе …