Дванаесет ЗНАЦИ дека вашето тело е премногу КИСЕЛО – Главна причина за многу болести!

Кога нашето тело ќе влезе во состојба на ацидоза, станува совршено место за размножување на болести.
Повеќето житарки, млечни производи, соја и месо се кисели. Кафето, алкохолот, преработената храна, рафинираниот шеќер, шеќерните замени и ГМО маслата (и ГМО храната воопшто) се исто така многу кисели. Кога јадеме (било што по тоа прашање), киселиот отпад се формира од метаболизмот на оваа храна. Овие отпадни производи мора да бидат неутрализирани или излачени – и тука на сцена се појавува алкална храна. Буквално ги неутрализира киселините од нездравата исхрана.
Телото што ја задржува алкалната вредност ќе има помалку хронично воспаление – една од причините број еден за речиси секоја болест.


12 знаци дека вашето тело е премногу кисело
Вишок слуз
Хронична кашлица
Хроничен замор
Проблеми со синусите
Остеопороза
Кардиоваскуларно оштетување предизвикано од кисели плаки
Инфекции на мочниот меур и бубрезите
Проблеми со кожата како егзема, акни, осип и дерматитис од сите видови
Проблеми со стомакот, вклучувајќи надуеност, варење, рефлекс на киселина и вишок гасови
Зголемување на телесната тежина и/или дебелина
Дијабетес
Болки во зглобовите и болки во мускулите


View this post on Instagram


A post shared by Rajkine zlatne ruke (@rajkine_zlatne_ruke)

pH рамнотежа во телото
Еве неколку работи што можете да ги направите за да ја намалите киселоста:
1. Пијте многу филтрирана вода секој ден (изворската вода е најдобра). Ова ќе ви помогне побрзо да ги исфрлите токсичните материи од телото.
2. Отстранете ја киселата храна, како што е споменато погоре. Не мора да ги отстраните, туку намалете ги на минимум или неколку пати неделно додека не можете целосно без нив. Избегнувајте ГМО храна.
3. Јадете повеќе зелена боја – зелените се неверојатно алкални. Зелените смути, зелени сокови, салати, се!
4. Вашата емоционална состојба влијае и на pH вредноста на вашето тело. Гневот, стравот, огорченоста и љубомората создаваат киселост на телесните течности. Вежбањето медитација или јога ќе ви помогне да се ослободите од стресот.
5. Водата со лимон исто така може да помогне во балансирање на нивото на киселината!
6. Спијте доволно.
7. Намалете го внесот на натриум.
8. Започнете со вежбање.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …