Новата студија за вишокот килограми ги менува досегашните мислења

Ако вината за прекумерна тежина ја префрлите на побавен метаболизам поради стареење, грешите.
Резултатите од новата меѓународна студија се косат со популарното верување дека метаболизмот стабилно опаѓа со возраста. До 60-годишна возраст, вашиот метаболизам е ист како кога имавте 20. години.
Меѓународен тим експерти анализирал бројни параметри на 6.400 луѓе, на возраст од 8. дена до 95. години, од 29. земји низ целиот свет. Откриле дека метаболизмот останува ист во добар дел од „средните“ години. Го достигнува својот врв до првата година, а од 20-та до 60-та стабилно се одржува на исто ниво.

За да се утврди ефектот на возраста врз метаболизмот, истражувачите прилагодиле фактори како што се големината и тежината на телото (поголемите тела согоруваат повеќе калории за одржување), како и количината на маснотии и мускулно ткиво (мускулите согоруваат многу повеќе калории отколку маснотиите).

Diet and nutrition

„Метаболните процеси остануваат стабилни во текот на животот на возрасните, од 20. до 60. години“, вели водачот на студијата, Херман Понцер, професор по еволутивна антропологија на Универзитетот Ѓук.

Она што беше особено интересно за експертите беше дека тие не забележале промена во метаболизмот за време на менопаузата, пубертетот или бременоста.
„Луѓето често велат:„Кога наполнив 30 години, метаболизмот ужасно ми се забави“. Не најдовме докази за тоа“, вели авторот на студијата објавена во списанието Science.

Како ја пресметале стапката на метаболизмот?
Понцер и неговите колеги користеле специјален тест за вода. Во него, луѓето подложени на тестот пиеле вода во која дел од водородот и кислородот биле заменети со изотопи на оние елементи што може да се следат во примероците од урина.

– Пресметувајќи колку водород и кислород губиме дневно, можеме да пресметаме колку јаглерод диоксид произведува нашето тело. Тоа е многу прецизно мерење колку калории согорувате секој ден, бидејќи не можете да согорите калории без да создадете јаглерод диоксид – објаснува Понцер.
Истражувачите ја анализирале вкупната дневна потрошувачка, која ги вклучува калориите што ги трошиме на сите телесни процеси, од дишење, варење до размислување и движење на телото.

Фази на промена на метаболичката стапка
По прилагодување на параметрите и земање предвид на резултатите од различни групи во примерокот, експертите идентификувале четири фази.
-од раѓање до првата година кога метаболизмот се забрзува од оној што е усогласен со мајчиниот и го достигнува својот врв со 50 проценти поголема потрошувачка во споредба со возрасните.
-период од првата до 20 -та година, за време на кој метаболизмот постепено малку забавува и неговото забрзување за време на пубертетот не е забележано.
-од 20. до 60., метаболизмот останува на исто ниво
-од 60-годишна возраст до крајот на животот, метаболичките процеси значително се забавуваат, а до 90 -годишна возраст, метаболизмот е околу 26. проценти побавен отколку во средната возраст.
Фактот дека новото истражување покажа дека постојат многу мали разлики помеѓу потрошувачката на калории за време на адолесценцијата и зрелоста е исто така важен поради потенцијалното решение за епидемијата на дебелина.
Повеќето дебели луѓе, особено во развиените земји, добиваат вишок килограми во зрелоста. Наодите покажуваат дека епидемијата на дебелина се должи на прекумерниот внес на калории, а не, како што обично се мислеше, забавување на метаболизмот со текот на годините.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …