Не го викаат бадијала ЧИСТАЧ ОД ЛИВАДА! Чајот од оваа билка се користи при ПСОРИЈАЗА и опаѓање на КОСАТА!

Многу е здраво, но неговиот корен ги губи својствата по шест месеци, па проверете колку е свежо.
Чичокот и копривата многумина ги сметаат за плевел и се собираат ако се најдат во дворот. Како и да е, она што можеби не сте го знаеле е дека и двете се многу здрави, особено чичокот (Arctium lappa), каде што се’ е лековито, коренот,семето, цветот.

Чичок – чудо од растението!
Она што е важно да се забележи кога станува збор за чичок е дека ова растение ги губи своите лековити својства многу побрзо од другите. Шест месеци по копањето на корените на чичокот, соединенијата што ги содржи, кои дејствуваат против бактерии и габички, се губат.
Значи, нема смисла да се купи корен постар од 6 месеци. Ова растение поттикнува потење и елиминација на штетните материи од телото.

Исто така, има стимулирачки ефект врз органите за варење, го стимулира варењето и е вистинско чистење на организмот од ливадата. Ако сакате да го исчистите телото барем двапати годишно и да го подготвите за лето и зима за да го издржат напорот и ниската температура, користете токму чичок, односно корен од чичок, кој најдобро се комбинира со коњско опавче и глуварче.

Добро за кожни болести
Ќоќок е исто така многу добар за лекување на хронични заболувања на кожата, како што се дерматитис, псоријаза или акни. Многу билкари веруваат дека ова растение е многу важно за регулирање на стресот и спречување на неговите негативни ефекти.
Коренот се користи и за производство на масло од чичок, кое е многу ефикасно против опаѓање на косата.
Салата може да се направи од млади лисја. Ако сте љубители на салати како цикорија и глуварче, дефинитивно ќе ви се допадне и оваа салата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) 5. ГОДИНИ БИЛА КАЛУЃЕРКА, А ПОТОА ДОНЕЛА ЖИВОТНА ОДЛУКА: Денес е мажена жена и мајка на шест деца!

Поранешна калуѓерка раскажала дека била калуѓерка во манастир пет години и одлучила да го промени …