ДЕНЕС Е ЦРН ПЕТОК – ИМАТЕ ДВЕ МОЖНОСТИ: Не излегувајте од дома или бидете храбри – еве и зошто!

На овој ден, имате две опции – да останете во вашиот кревет и да ја избегнете потенцијалната лоша среќа што може да ви се случи во петок 13 -ти, или да го игнорирате ова суеверие.
Има многу луѓе кои мислат дека петок 13 -ти е најбаксузниот датум во годината. Без разлика дали сте суеверни или не, ова е се што треба да знаете за овој специјален датум на кој се однесуваат најневеројатните приказни.

Верувањето дека ова е денот кога се случуваат лоши работи датира од средниот век, а според некои дури и од библискиот период. Се верува дека ова суеверие потекнува од последната вечера на Исус, каде што се верува дека имало тринаесет луѓе ноќта пред неговата смрт, што се случила во петокот, и дека Јуда бил тринаесеттиот гостин.


Страв од петок 13.
Благодарение на серијата настани што се случиле на овој ден, многумина сметаат дека е проколнато и посветуваат посебно внимание на избегнување на несреќи ако денот и датумот се совпаднат. Стравот од петок 13-ти е толку раширен што психијатрите измислиле професионално име за фобија од овој датум – paraskavedekatriaphobia (параскаведекатриафобија).


Една од најпопуларните приказни за потеклото на ова суеверие е поврзана со настанот кога стотици витези Темплари биле заробени и мачени во Франција во 1307. година за време на владеењето на Филип IV, во петокот, 13. октомври. Во скандинавската митологија, една важна вечера за боговите беше уништена од 13 -тиот гостин, по име Локи, и поради тоа, темнината владеела во целиот свет.

„На овој ден, имате две опции – да останете во вашиот кревет и да ја избегнете потенцијалната несреќа што може да ве снајде во петок 13 -ти, или да го игнорирате ова суеверие“

Во своите приказни, Џефри Чолсер, исто така, се осврна на овој несреќен датум, велејќи дека на петок 13 -ти, не треба да одите на патувања или да започнете бизнис, бидејќи нема да имате среќа. Меѓутоа, дел од лошата репутација доаѓа и од верувањето дека бројот 12 ја симболизира безбедноста со 12 апостоли, 12 месеци, 12 знаци на зодијакот и 13 го следи.

Поради стравот и суеверието, многу хотели и згради воопшто немаат тринаесетти кат, а некои авиокомпании одлучиле да ја отстранат плочката со несреќниот број од редот на седишта на кои треба да стои. Американците отишле најдалеку во паранојата, а некои од нив не стануваат од кревет цел ден, ја одложуваат работата и ги менуваат секојдневните рутини во петок 13 -ти.

Што се случува со економијата на овој ден
Се проценува дека светската економија губи повеќе од 900 милиони американски долари секој петок на 13 -ти, бидејќи луѓето ги избегнуваат своите вообичаени активности тој ден.
Друго верување е дека паниката околу тој ден е создадена во 1927. година, кога се случил вториот најголем пад на берзата. Неуспесите во бизнисот и банкротите ги натерале очајните брокери да се фрлат низ прозорците на зградата на Волстрит. Денот бил запаметен како „Црн петок“ и после тоа повторно внел страв кај Американците, а скептицизмот се проширил во остатокот од светот, пред се во Европа, каде петок 13 -ти наскоро станал синоним за несреќа.

Вештерство
Овој број е исто така тесно поврзан со вештерството и се верува дека се потребни толку многу волшебници за да се создаде група вештерки. Во Велика Британија, петокот долго бил „ден на бесење“, бидејќи на тој ден биле погубени сите осудени на смрт.
Благодарение на овој датум, Холивуд создаде серија хорор филмови „Петок 13 -ти“, кои донеле завидна заработка. Франшизата се прошири на 12 други филмови во кои главниот лик носи маска за хокеј. Пред филмовите, најголемата културна референца на овој ден беше книгата на Томас Лосон од 1907. година.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Пет знаци дека сте во врска со вистинската личност

Го запознавте партнерот од соништата и веќе некое време сте заедно. Сакате да верувате дека …