Од алфа до ламбда: Конечен водич за соевите на корона и за тоа колку се опасни

Делта варијантата на корона вирусот ги пустоши низ Европа и Америка и предизвикува страв од нов бран на болести што доаѓа на есен. Што е Делта плус и што е Ламбда, како и кои видови треба да нe загрижуваат?
Соединетите држави не ги укинуваат ограничувањата за патување поради делта варијантата
На почетокот, многумина го нарекуваа едноставно „коронавирус“, потоа „ковид“ или „ковид-19“, но сега зборуваме за алфа, бета и делта варијанти, пишува  Jutarnji list.

Светската здравствена организација (СЗО) создаде систем за именување на варијанти на ковида-19 според грчката азбука за да ја олесни јавната дискусија за нив.
Вирусите постојано се менуваат со мутации, што резултира со нови варијанти што научниците ги следат.


Здравствените работници забележуваат дека научниците се уште учат за карактеристиките на варијантите на ковид-19, така што нема едногласно мислење дали различни видови можат да предизвикаат потешка форма на болеста и до кој степен вакцините делуваат против нив.


Многу варијанти се шират полесно и побрзо од оригиналниот ковид-19, велат здравствените работници. Претходните студии сугерираат дека антителата добиени од вакцина препознаваат нови варијанти. Подетални истражувања се во тек.

Алфа
Алфа варијантата за првпат беше идентификувана во Обединетото Кралство, а Светската здравствена организација (СЗО) и американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја идентификуваа како варијанта на загриженост. ЦДЦ посочи дека оваа варијанта, базирана на податоци за хоспитализација и смртност, може да предизвика потешки симптоми од оригиналниот вирус.

Бета
Прво беше идентификувано во Јужна Африка, а исто така беше идентификувано од ЦДЦ и СЗО како варијанта за загриженост.

Делта
Оваа варијанта за прв пат беше забележана во Индија, а ЦДЦ и други научници истакнуваат дека е повеќе заразна во споредба со претходните видови.
Тоа е варијанта која штотуку се шири во Европа и Америка и предизвикува страв поради новиот бран на болести на есен.

Делта плус
Ситуацијата околу „делта плус“ е нејасна. Прво беше пријавено во Јужна Кореја, Индија и САД, а некои веруваат дека тоа е повеќе заразна варијанта на делта. Експертите ја следат и чекаат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, доживеала земјотрес на прес конференција

Премиерката на Нов Зеланд воодушевила од нејзината мирна реакција на земјотресот со јачина од 5,9 …