(ФОТО) НОВАК Е ПОСЛЕДНИОТ ЧОВЕК: Прв пат после 16. години само еден член на „големата четворка“ се наоѓа во ТОП 3 на АТП листата – тоа е Ѓоковиќ

НАЈДОБРИОТ тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, е единствениот член на поранешната „голема четворка“ кој се наоѓа на едно од првите три места на АТП листата, што се нема случено од 2005. година.
Последната АТП листа на која едно од местата Топ3 го заземаше само еден член на „големата четворка“ беше објавена на 30. мај 2005. година.

Среде Ролан Гарос таа година, во својот прв обид, ќе го освои идниот член на „големата четворка“ и „големата тројка“, Рафаел Надал. Роџер Федерер влегуваше во втората година од своето владеење, а Рафа беше на петтото место пред да ја освои својата прва титула во ГС.
Ноле влезе во втората недела од полнолетството како 153 -ти играч во светот и втор рекет на Србија, зад Јанко Типсаревиќ, додека Енди Мареј го израмни претходниот рекорд во кариерата – 359. место на АТП листата.
Повеќе од 16. години и 63. грен слем титули подоцна, Новак е единствениот преостанат играч од најтрофејниот квартет во историјата на тенисот, кој се’ уште го држи првото место. Надал е најблиску до него на четвртото место, Федерер – само благодарение на испреплетените корекции на листата поради пандемијата „Ковид“ – останува на деветтото место, додека Енди Мареј одамна се откажа од оваа приказна поради повреди.

Фото:Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Починал легендарниот југословенски голман : Короната го земала најдобриот стрелец меѓу голманите!

ДРАГАН ПАНТЕЛИЌ, славен голман од 70-тите и 80-тите години, познат по одличните одбрани, но и …