БОГОРОДИЧНИОТ ПОСТ Е НАЈВАЖЕН ЗА ЖЕНИТЕ: Еве ЗОШТО!

Трае 14. дена и претходи на празникот Успение на Пресвета Богородица или Успение
Во сабота, 14. август, православните верници ќе го започнат Великиот пост, еден од четирите големи пости.
Постот на Пресвета Богородица секогаш започнува на 14. август, денот на Светите маченици Макавеј, и му претходи на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, попознат како Голема Богородица, кој се слави на 28. август и е познат како празник на мајките и децата.
Постот трае 14. дена, пост на вода и масло, освен празникот Преображение Господово на 19 август, кога е дозволено да се јаде риба.
Она што дури и многу верници не го знаат е дека постот на Пресвета Богородица е построг од Божиќниот и Апостолскиот, така што православните христијани, поради нивната голема почит кон Пресвета Богородица, го постат овој пост, како и Велигденскиот пост.


Постот на Пресвета Богородица за првпат беше споменат во списите на Теодор Студит во 826 година, и конечно беше воспоставен на Соборот во Цариград во 1166 година, за време на патријархот Лука Хрисоверг и царот Маноел I Комнин.
Треба да се има предвид дека постот има две страни: физичка и духовна. Постот е апстиненција од храна од животинско потекло. Духовниот пост подразбира откажување од сите видови грешни и зли мисли, желби и дела.
Физичкиот пост е само неопходна помош за успешна духовна борба против страстите, кои се разгоруваат преку телесни желби. Вистинскиот пост, кој вклучува и физички и духовен аспект, на човекот му донесува смирување. Ослободувањето на умот и телото од погрешни мисли и дела со молитви е суштината на христијанскиот пост.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНО – СКАНДАЛ НА СВАДБА: Девојка упаднала, па го разоткрила младоженецот, невестата почнала да плаче, а неговата ОДБРАНА е БИЗАРНА!

На социјалната мрежа TikTok кружи видео од свадба која завршила неславно. Станува збор за клип …