(ФОТО) Важно предупредување во Грција: Поради пожарите на сите на мобилен итно им стасала оваа порака!

Сите граѓани и туристи кои се во Грција синоќа добиле СМС предупредување за пожарите. Пораката не треба да предизвикува паника кај граѓаните и туристите, туку напротив, да ги доведе до поголема претпазливост!
Поради екстремно високите температури во наредните денови, исто така, ќе има високи ризици од пожар во многу области во Грција, и на сите туристи им се советува да избегнуваат какви било активности или дејствија што можат да предизвикаат пожар во следните неколку дена, како што се скари на отворено, палење оган, фрлање отпушоци од цигари и сл., наведуваат од Грција инфо.
Најкритичната ситуација во моментов е во Атина, каде се активни повеќе пожари. Автопатот од Ламија до Атина во моментов е затворен. Исто така е критично за Евија. Ако планирате патување со автомобил до Пелопонез, одете по Јонскиот автопат и заобиколете ја Атина.
Ако забележите чад или пожар во вашата област, јавете се веднаш на Противпожарната служба на 199.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска е спомен на Светата маченичка Харитина: Христијанка која заблудените ги водеше кон саканиот Христос!

Според вечниот православен календарот на МПЦ денеска е Светата маченичка Харитина Во детството како сираче …