ПОЗНАТ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ СОВЕТУВА: Овие едноставни правила ја намалуваат надуеноста, гасовите и ја регулираат тежината!

Благодарение на неговите совети, проблемите со лошото варење ќе станат минато
Проблемот со надуеност и бавен метаболизам мачи се’ поголем број луѓе. Забрзаниот начин на живот и несоодветната исхрана доведоа до застој во оваа состојба. Проблемите со цревата предизвикуваат ослабен имунитет и многу други тежини, вели д -р Кенет Браун.
Еве како да го одржите стомакот здрав:


Храната е секогаш најдобриот лек
Се што внесуваме во нашето тело влијае на нас на одреден начин. Лекарот советува внимателно читање на декларациите и избор на најприродна храна. Зеленото овошје и зеленчук, како и бананите, имаат бројни придобивки за цревата.

Изберете ги вистинските влакна
Влакната се поделени во две групи, растворливи и нерастворливи влакна.
Растворливите влакна ги има во грав, грашок, лен, бобинки, јаболка и тие всушност го забавуваат варењето. Најдобар избор се секогаш нерастворливите влакна, кои се наоѓаат во ореви, житарки од цели зрна, семки и ориз.


Флаваноидите се вашите најдобри сојузници
Флавоноидите му даваат боја на зеленчукот, и тие се многу корисни за варењето, бидејќи дејствуваат како антиоксиданси. Највисоката концентрација на флавоноиди се наоѓа во зелена салата, кромид и сладок компир.

Намалете го стресот
Кога сме под стрес, лачиме прекумерна киселина во стомакот, што предизвикува нарушувања. Физичката активност е одлична за елиминирање на напнатоста.

Квалитетниот сон е задолжителен
Сонот навистина лечи. Ако сте одморени, проблемите со дебелото црево ќе ве заобиколат.

Вештачките засладувачи предизвикуваат сериозни пречки
Вештачките засладувачи се главните причини за дијареа, бидејќи телото не е во состојба да ги свари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

20 НАЈГОЛЕМИ ЛАГИ поврзани со сексот – дали верувате во некоја од нив!?

Најчесто тоа е производ на незнаење, но и на предрасуди. И навистина има многу од …