(ФОТО) Зошто Меси си замина? Претседателот на Барса се’ објаснил!

ЛИОНЕЛ МЕСИ ја напушти Барселона и нема шанси да ја продолжи кариерата во клубот каде што беше 21. година.
Ова денеска на долга прес -конференција го потврди претседателот на клубот, Хоан Лапорта, кој детално објаснил зошто клубот не може да го задржи својот најдобар играч во историјата.

Лапорта рекол дека Барселона одамна договорила се’ со Меси и неговиот татко Хорхе. Договорот требало да биде потпишан на две години со опција да се продолжи за уште три години доколку Барселона може да си го дозволи тоа поради лошата финансиска состојба. Меси се согласил на драстично намалување на платата за да може клубот да го почитува финансискиот фер -плеј, но тоа не успеало.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@messifanssi)

Ла Лига го понудила невозможното
Имено, Ла Лига за оваа сезона го намалила т.н ограничување на платата за Реал и Барселона. И’ додека Реал се подготвува за тоа и немале проблеми да го почитуваат тоа правило, Барса се нашла во огромни проблеми. Моменталниот буџет за плата на играчите на Барселона е 110 проценти од годишната добивка на клубот. Во Барселона се надевале на финансиската помош на инвестицискиот фонд CVC, кој за 2,7 милијарди евра купил 10 проценти од профитот на лигата во следните 40 години, ќе биде доволна. Но, дури и со таа помош, Барселона не би можела да ги израмни книгите, па започнале преговори со Ла Лига.
Во моментов во шпанската лига важи правилото „4 наспроти 1“. Според ова правило, клубот мора да оствари профит од 100 милиони евра за, да речеме, оствари плата од 25 милиони евра, што е невозможно за Барселона во моментов. Ла Лига и предложила на Барселона само еден начин да може да ги надомести загубите и да го регистрира Меси. Предлогот бил Барселона да отстапи дел од приходите од ТВ – права на лигата, и тоа на 50 години, што Лапорта го одбил. Немало друг начин да им се погледне низ прсти и Барса се откажала од Меси.
“Готово е. Тоа е завршена приказна. Нема повеќе шанси Меси повторно да игра за Барселона. Почнува нова ера”, изјавил Лапорта на прес -конференција.

Заминувањето на Меси овозможило регистрација на нови играчи
Поради ситуацијата со Меси, Барселона не можела да ги регистрира Серхио Агуеро, Мемфис Депај и Ерик Гарсија, кои пристигнаа во овој преоден рок. Според правилата на Ла Лига, новите играчи не можат да се регистрираат додека клубот не се придржува до финансискиот фер-плеј. Со заминувањето на Меси, Барселона е сеуште околу ограничувањето на платата, но Лапорта рекол дека сепак ќе можат да регистрираат нови играчи.
„За се е виновна поранешната администрација која ги направи криминалните потези. Останувањето на Меси би ја уништил Барселона, а јас не сакав да го дозволам тоа. Никој не е над клубот, дури ни тој, но Меси не е виновен за ништо. Сакаше да остане, се договоривме за се’, но не успеавме да го регистрираме. Ни претстои тешка работа за да ја поправиме катастрофалната ситуација во клубот. За минатата сезона планиравме негатива од 200 милиони евра, и таа ќе изнесува дури 487 милиони. Секој ден наоѓаме нови дупки во буџетот оставени од луѓето пред нас. Тоа нема да се промени преку ноќ, но ќе се потрудиме да ја поправиме ситуацијата”, рекол Лапорта.

Фото: Принтскрин/Instagram

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Почна судењето на Бензема, му се заканува казна од пет години затвор

Истражителите велат дека Бензема го охрабрил Валбуена да им плати на уценувачите откако му ги …