Тивок убиец: Имате ли „СКРИЕН ДИЈАБЕТЕС“? 15. знаци на кои треба да внимавате!

Повеќе луѓе од било кога се изложени на ризик од дијабетес, а некои го развиваат дури и без да го знаат.
Симптомите на дијабетес може да се занемарат бидејќи луѓето мислат дека се предизвикани од нешто друго или симптомите се такви што не мора да се чувствуваат лошо и дури и не ги ниту признаваат.

Кои се симптомите на дијабетес?
Најчестите рани знаци на дијабетес тип 2 се често мокрење, голема жед и постојан глад.


Треба да го посетите вашиот општ лекар ако:
– Мокрите повеќе од вообичаено, особено ноќе.
– Се чувствувате жедни цело време.
– Чувствувате голем умор.
– Губите тежина без очигледна причина.
– Имате чешање околу пенисот или вагината.
– Раните заздравуваат исклучително бавно.
– Имате заматен вид.


Поретки симптоми на кои треба да внимавате
Постојат и други симптоми кои можат да ве предупредат за оваа болест.

Тие вклучуваат:
– Темни дамки на кожата.
– Чести инфекции.
– Чешање на кожата.
– Сува уста.
– Раздразливост.
– Сладок здив.
– Пецкање или вкочанетост.
– Лоши заби.
Фактори како што се возраста, семејната историја и етничката припадност може да ја зголемат веројатноста на лицето да има дијабетес. Состојбата обично се развива бавно кога некој има над 40. години.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали се држите за раце или не? Дали шетате прегрнати? Што може да открие ОДЕЊЕТО ПО УЛИЦА за вашата ВРСКА!

Има ли нешто поромантично од есенска прошетка со саканата личност? Зборувајќи за тоа, дали имате …