Старинско инхалирање над билки: ЛЕКУВА многу болести, на ЛИЦЕТО делува подобро од било кој крем!

По овие горештини сигурно најмалку ќе ви текне на инхалирањето но сепак добро е да се знаат неговите предности…
Пред инхалирање, мора да научите кои билки да ги користите и во која количина…
Време е да се соочиме со фактите и вистината и да си признаеме на себе дека времето во кое живееме денес не е добро за нашата кожа и здравје.
Загадувањето на воздухот се зголемува во многу земји, смогот продира во нашите пори и респираторниот систем, преработената храна влијае и на кожата и телото, и без УВ заштита не треба повеќе да излегуваме од дома.

Парење на природен начин
Првата и основна помош при вакви здравствени проблеми е вдишување на пареа. Ако пареата се комбинира со некое есенцијално масло, патот до прочистените синуси е загарантиран. Покрај чистењето на дишните патишта, етеричните масла на пареа имаат и антибактериско и антиалергиско дејство.

Како да се инхалирате?
Постапката за подготовка на течноста за инхалација е исклучително едноставна. Потребно е само 2 до 4 дцл вода, која треба да се загрее до точка на вриење. Истурете 3 до 4 капки есенцијално масло во неа, по можност жалфија, еукалиптус, нане или чајно дрво.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …