(Рецепт) ПРЕДНОСТИ – Вареното какао е многу подобро од кафе? Дава ист поттик, но трае подолго и без нуспојави!

Какаото е пијалок полн со изненадувања.
Нема сомнение дека утринскиот ритуал за варење и пиење свежа шолја кафе е една од малите радости на животот. Дури и процесот на одлучување кој тип да се купи може да биде забавен. Но, дали некогаш сте се запрашале што се случува со вашето тело ако пиете кафе секој ден?
Помеѓу вознемиреност, нервоза, попладневни удари и потенцијална зависност од кофеин, кафето може да остави не многу пријатни последици. Кога само би имало алтернатива за природното кафе што нема да има такви непријатни несакани ефекти.


Пресврт: Има и се вика варено какао.
Предности
Какаото е 99,9 проценти без кофеин.
Тој е полн со полифенолни антиоксиданси и флавоноиди (една од највисоките концентрации во која било храна во светот), магнезиум.
Го подобрува сонот.
Тоа е природен лек за кашлица.
Го подобрува расположението.
Има вкус на чоколадо.
Наместо кофеин, какаото содржи нешто што се нарекува теобромин, што на грчки се преведува како „храна на боговите“. Теобромин е природен стимуланс кој ги проширува крвните садови (наместо да ги стеснува) за да го зголеми протокот на крв, што ви дава ист енергетски поттик како и кафето – освен што трае подолго и ги нема сите непријатни несакани ефекти.


Како се подготвува?
Нема посебна подготовка, туку се подготвува како кога правите домашно кафе.
Доведете ја водата до вриење и истурете 1,5 лажички какао во водата. Можете исто така да додадете малку куркума и ќе добиете вистински еликсир за здравјето.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Што значи кога го сонувате поранешниот партнер: Едно значење е ПРЕДУПРЕДУВАЧКО – важна ПОРАКА е на пат до вас

Не постои личност на која не и се случило да сонува за поранешен партнер или …