5. ПРИЧИНИ СЕКОЈ ДЕН ДА ЈАДЕТЕ МАСЛИНКИ: Еве како му помагаат на телото да оздрави!

Капки чисто здравје
Маслинките имаат културно и историски богата традиција. Гестот за пружање маслиново гранче со милениуми го симболизира мирот меѓу народите. Маслинките исто така претставуваат долговечност, нудејќи му на телото неверојатно здрави придобивки.
Маслинките се одгледуваат илјадници години, а најстарото познато дрво се наоѓа на Крит. Ова дрво е старо 3.000 години и се’ уште произведува маслинки! Постојат повеќе од 1.000 сорти, од кои најпознати се зелените маслинки „Манзанила“ од Шпанија и „Каламата“, темно кафеави и црни маслинки од Грција. Маслинките имаат се’; тие се богати со антиоксиданси, здрави мононезаситени масти и се антиинфламаторни, според Healthline. Тие се одлични за вашето срце, како и за вашето метаболичко здравје.


Еве пет причини зошто треба да јадете по неколку маслинки секој ден:
1. Маслинките можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес
2. Поради нивниот состав, тие се вистински мелем за срцето
3. Може да го намали ризикот од рак
4. Помагаат во борбата против настинки и грип
5. Го штитат црниот дроб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …