Јогурт за нега на лицето? Еве како функционира моќниот пробиотик!

Јогуртот има бројни позитивни ефекти.
Јогуртот е популарно јадење ширум светот, а покрај нутритивните придобивки, јогуртот е и одлична состојка за многу проблеми поврзани со нега на кожата.

Јогурт и нега на кожа
Го осветлува тонусот на кожата
Млечната киселина во јогурт ја инхибира синтезата на тирозиназа. Тирозиназата е ензим одговорен за производство на меланин, супстанца што ја прави кожата темна. На овој начин, јогуртот може да помогне во подобрувањето на тонусот на кожата.

Пилинг на кожата
Млечната киселина во јогуртот, исто така, може да помогне да се направи пилинг на вашата кожа и да се подобри брзината на обновување на нејзините клетки. Покрај тоа, млечната киселина не ја иритира кожата со отстранување на мртвите клетки од кожата.

Темни кругови
Некои истражувања сугерираат дека цинкот во јогуртот може да помогне во ублажување на флеките и лузните, пишува Stylecraze.

Маска со мед и јогурт
Медот содржи антимикробни и антиоксидантни својства кои можат да и помогнат на вашата кожа да постигне природен сјај.
Потребни состојки:
½ чаша јогурт
2 лажици мед
Што треба да направите?
Измешајте половина чаша јогурт со 2 лажици мед во соодветен сад. Нанесете ја маската рамномерно на целото лице но и на вратот. Оставете ја маската 20 минути и исплакнете со топла вода.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) На родителите со презентација им открила дека е стриптизерка

Лекси од Портланд, Ореган, долго време се двоумела да им признае на родителите со што …