Цаки на Скандинавците за средување на куќата што ќе ви го олеснат животот

Скандинавскиот начин на живот е копиран од многумина бидејќи се базира на едноставност и удобност. А за да не станеме робови на дотерување и целодневно рибање, постојат корисни трикови од овие северни земји што можеме да ги примениме.

Неколку дејствија во исто време
За да не ја чистите куќата цел ден и патем да не пропуштите други важни работи, добра идеја е да комбинирате неколку обврски. На пример, можете, додека чекате да се готви супата, да ги избришете кујнските површини, да пеглате додека ја гледате вашата омилена ТВ серија, да ја избришете прашината, да ја испразните машината за миење садови или да ја средите облеката додека разговарате по телефон со пријател.


Нема теписи од ѕид до ѕид
Во Шведска, постои непишано правило дека тепихот од ѕид до ѕид е забранет, пишуваат на веб -страницата на Bright Side.
Тие мислат дека овие големи килими не се хигиенски и затоа Скандинавците се одлучуваат за дрвени подови кои на некои места се покриени само со килими. Многу полесно се ператт и проветруваат.

Без излишни работи
Повеќето скандинавски станови речиси и да немаат вградени плакари, ормани или полици. Сепак, Скандинавците се склони кон минималистички решенија и се обидуваат однапред да планираат места за складирање и не го акумулираат она што не им треба. На овој начин тие имаат помалку површини каде што може да се соберат нечистотија и прашина.
Во исто време, животот ќе стане попријатен и поугоден ако се ослободите од некои работи, особено од оние што не ви се потребни. Нередот е непотребен извор на фрустрација и фрлање на се што не ви треба – тоа е популарно мото во Скандинавија.


Изнесување на перниците надвор
Како и нашите баби порано, Скандинавците редовно ги проветруваат ќебињата и перниците на сонце. Така, речиси без никаков напор, сонцето работи за вас и барем делумно ја убива нечистотијата. Се разбира, доколку е потребно, исперете ги перниците и ќебињата во машината за перење.


Малку средства за чистење
Ако го чистите станот на секои неколку недели, ќе ви требаат разни средства за чистење за да се ослободите од целата наталожена нечистотија и прашина. Сепак, Скандинавците се навикнати по малку но често да ја чистат куќата, и честопати тие се обидуваат да избегнат да ја извалкаат многу. Во тој случај, нема да ви требаат многу средства за чистење, туку претежно влажна и сува крпа од микрофибер. Користете дополнителни средства за чистење само кога е потребно, на пример, кога треба да ја исчистат рерната или да го избришат подот.

Се’ бело
Како по правило, белата боја не е најпопуларна кога станува збор за пешкири и килими. Многу луѓе одбиваат да купат работи во таа боја бидејќи брзо се валкаат. Но, всушност, темните предмети се валкаат исто толку брзо, само нечистотијата на нив не е толку видлива. Скандинавскиот стил се карактеризира со голем број бели работи: пешкири, теписи и постелнина. Жителите на овие земји претпочитаат да ги видат дамките и веднаш да ги измијат, наместо да користат шарени пешкири. И за да може белата боја да остане бела подолго, работите мора да се вријат во машина.

Спалната соба не мора да биде тип-топ
Скандинавците наоѓаат утеха во несовршеноста. Многу луѓе се навикнати да пеглаат чаршафи и навлаки за перници, да го стегаат креветот секој ден и да ги ставаат перници на нивно место. За луѓето од Норвешка, Данска и Шведска, ова е премногу затоа што претпочитаат стуткани постелнини и случајно расфрлани перници отколку да трошат време за средување на спалната соба.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ГИ НАСМЕАЛ ГЛЕДАЧИТЕ – Водителот на РТС се „телепортирал“ во студио за време на преносот на СП: „Сепак, не ја плаќаме претплатата за џабе!“

Водителот на Радио-телевизијата на Србија (РТС) стана хит на социјалните мрежи откако се „телепортираше“ во …