УТРЕ СЛАВИМЕ БЛАГА МАРИЈА: Направете го ова и замислете желба – светителката ќе ја исполни!

УТРЕ СЛАВИМЕ БЛАГА МАРИЈА: Направете го ова и замислете желба – светителката ќе ја исполни!
Ако на нејзиниот празник жените одат во црква, се молат и палат свеќа, тие можат да побараат исполнување на една желба и светителката нема да ги одбие.
На 4. август, Православната црква и нејзините верници слават празник посветен на Марија Магдалена.
Блага или блажена Марија припаѓа на неподвижните празници и иако во црковниот календар нема „црвена буква“, тој ден, како и на Огнената Марија и Велики петок, ништо не се прави во куќата или на поле.
Како и во деновите на Огнена Марија и петок Трн, домаќинките треба да се одморат на празникот на Пресвета Богородица. Луѓето веруваат дека не е добро да се прави нешто во куќата или на поле, за светицата да не се навреди.
Од друга страна, народот верува дека добрите и чесни жени, кои живеат праведен и богоугоден живот, секогаш, а особено на овој ден, ја имаат заштитата на Блага Марија.
Луѓето веруваат дека ако на нејзиниот празник, жените одат во црква, и се молат и палат свеќа, можат да побараат исполнување на една желба и светителката нема да ги одбие.
Има една народна песна која вели:
Марија пржи со оган,
Громовникот Илија бие со гром,
Со миро мири Мироносна Марија…


Марија Магдалена е спомната во Житијата на светителите како „мироносица равноапостолска“, таа е родена во планинските региони на Сирија, околу градот Магдала, поради што и го дала името Магдалена.
Таа била грешна во младоста, но Исус ја избави од нејзините гревови, а подоцна таа стана негов ученик, го следеше и ги слушаше неговите проповеди.
Заедно со Пресвета Богородица, таа тагуваше пред распнатиот Христос на Голгота и трипати го посети неговиот гроб.
Според Евангелијата, по Воскресението, Господ и се појавил двапати, додека легендата тврди дека таа го посетила Рим, каде што му дала на царот Тибериј црвено обоено јајце и го поздравила со зборовите: „Христос воскресе!“ (Се верува дека обичајот за боење велигденски јајца е поврзан со овој настан) и пред него таа го обвинила Понтиј Пилат, римскиот обвинител во Јудеја, дека неправедно го осудува Исус Христос.
Пилат потоа бил префрлен од Ерусалим во Галија.
Од Рим, Марија Магдалена отишла во Ефес, каде што му помогнала на Свети Јован Богослов во проповедањето на Евангелието. Мирно го завршила животот во Ефес, а нејзините свети мошти подоцна биле пренесени во Цариград.
Според народното верување, Блажена Марија е сестра на Свети Илија Громовникот.


Фото: Wikipedia

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Дали верувате во НАРОДНИ ВЕРУВАЊА? Погледнете зошто нашите предци се венчавале само во овие ШЕСТ месеци од годината!

Дали знаевте дека месецот во кој ќе се венчате може да влијае на вас и …