(Рецепт) Јаболковиот оцет прави чуда: „Со ова ги отстранив ситните брадавици на кожата!“

Брадавиците се бенигни израстоци на кожата, кои по дефиниција се всушност бенигни тумори на сврзното ткиво.
Брадавица е израсток на кожата предизвикан од некој тип на вирус наречен хуман папилома вирус (ХПВ). ХПВ го инфицира горниот слој на кожата, обично влегува во телото во пределот на „искршена“ кожа.
Вирусот предизвикува брзо растење на горниот слој на кожата, формирајќи брадавици. Повеќето брадавици сами поминуваат во рок од неколку месеци или години. Брадавици можат да растат насекаде по телото, и постојат различни видови.
На пример, вообичаените брадавици обично растат на рацете, но можат да растат насекаде.

Како се шират брадавиците?
Брадавиците лесно може да се шират со директен контакт со хуман папиломавирус. Може повторно да се инфицирате со допирање на брадавицата и потоа допирање на друг дел од телото. Можете да заразите друго лице со споделување крпи, брич или други лични предмети.
Откако сте имале контакт со ХПВ, може да поминат многу месеци за да забави растот под кожата пред да забележите брадавица. Малку е веројатно дека ќе добиете брадавици секој пат кога ќе дојдете во контакт со ХПВ.
Некои луѓе почесто имаат брадавици отколку другите.

loading...

Кои се симптомите?
Брадавици доаѓаат во широк спектар на форми и големини. Брадавицата може да биде вдлабнување со груба површина, или може да биде рамна и мазна. Мали крвни садови растат во јадрото на брадавицата за да го снабдат со крв.
Во обичните и плантарните брадавици, овие крвни садови може да изгледаат како темни дамки во центарот на брадавицата. Брадавиците обично се безболни. Но, брадавицата што расте каде што вршите притисок, како на прстот или на дното на стапалото, може да биде болна.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) Ринго Стар е болен, ги откажал настапите: „Не е Ковид 19“

Ринго Стар бил принуден да ги откаже своите настапи овој викенд откако се разболел од …