vazni datumi 2021__

Луѓето со оваа крвна група имаат „златна крв“ – во светот ги има само 43.

Постојат четири основни типови на крвни групи – А, Б, АБ и 0, а нивната фреквенција најмногу зависи од нашето потекло, односно генетиката, што исто така е поврзано со групата луѓе на кои припаѓаме.
Четири основни крвни групи се претвораат во нив, осум ако се земе предвид присуството или отсуството на Rh-фактор.
Rh факторот може да биде позитивен или негативен и се одредува со протеини на површината на еритроцитите кои се специфични за секоја крвна група. Во прилог на овие протеини, постои друг вид протеини што некои луѓе го имаат, додека други го немаат.
За оние што го имаат се вели дека се Rh позитивни, додека оние кои го немаат се Rh негативни. Повеќето луѓе се Rh позитивни. Се проценува дека само 15% од населението е Rh негативно.
Сепак, постојат буквално милиони варијации на крвни групи, а најретката меѓу нив е онаа што ја делат само околу 40 луѓе во светот.

 


Крвната група што ја добија само неколку луѓе го доби името „Rhnull“
Овој тип е толку редок што во светот има само 43. луѓе со овој тип на крв.
До 1961 година, кога за прв пат беше дијагностицирана кај Абориџинка, лекарите мислеа дека ембрион со таков тип ќе умре во матката. Оваа најретка крвна група нема ниту еден од 50 -те антигени од системот Резус, и го добила името „златна“ затоа што е толку ретка.


Она што ја прави оваа крв посебна е тоа што е значително подобар како универзален дарител од 0 -тата крвна група и е покомпатибилен со сите други ретки крвни групи, но за жал има само девет живи дарители во светот.
Оваа крвна група се нарекува и златна крв, а оние што ја имаат се привилегирани од една страна бидејќи можат да спасат живот на секого, но доколку се во опасност, само девет луѓе во светот можат ним да им помогнат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Најдобрите пози во сексот за студените зимски ноќи

Кога ќе дојдат студените зимски денови, навистина нема ништо попријатно од свиткување во прегратките на …