Истражувањата откриваат дека само ЕДНА РАБОТА НЕ ПРАВИ СРЕЌНИ: Оние што го имаат ОВА, а тоа не се пари и кариера, живеат МНОГУ ПОДОЛГО И ПОДОБРО ОД ДРУГИТЕ

Според грчкиот филозоф Платон, за да имаат среќен живот – душа, разум, волја и желба, тие мора да бидат во хармонија едни со други или да го направат она што им е задача: разумот владее, волјата ќе се погрижи да го следиме неговиот упатства., а желбата ја дава енергијата што не движи – идеално е желбата да се држи под контрола на волјата во насоката што ни дава разум.
Денес, по речиси 2.500 години и безброј истражувања, теории и набљудувања за среќата, може да се заклучи следново: колку и да е убедлива и вистинита (поедноставена и скратена) теорија на Платон за душата, прашањето што не прави среќни и успешни во животот очигледно не е одговорен.
„Студијата за развој на возрасни за Харвард“: 80 години податоци за грижи и среќа“ на
Роберт Волдингер, професор и психијатар од Харвард, веќе неколку децении се бори со прашањето за среќен, добар живот од психолошка гледна точка. “Harvard study od adults development” (Харвард студија за развој на возрасни) во рамките на ова уникатно долгорочно истражување, научниците постојано набљудуваат и испитуваат група мажи од 1938. година на нивниот начин на живот. Од првичните 724. испитаници, уште 60. се живи и денес, но групата испитаници оттогаш се проширила на повеќе од 2.000 деца и партнери на некои од оригиналните кандидати.Со помош на податоци, кои се собираат не само со помош на прашалници, туку и во дополнителни интервјуа лице в лице, психолозите можат точно да разберат каков е животот на нивните испитаници. Кои кризи ги надминаа? Како тие (успешно) ги надминаа? Какви грижи имаа тие? Колку се успешни во нивниот бизнис, брак? Како се чувствуваат во одредени околности? Роберт Валдингер споделил една од неговите клучни забелешки: „Најважната порака што ја добиваме од 75 -годишното истражување е оваа: добрите односи не прават посреќни и поздрави. Точка”.

Не е важно дали станува збор за пријателство, врска или семеен однос.
„Излезе дека луѓето кои се социјално поврзани со своето семејство, пријателите, заедницата, се посреќни, поздрави и живеат подолго од луѓето кои имаат помалку добри односи“, вели психијатарот. Спротивно на тоа, луѓето кои се повеќе осамени отколку што би сакале да бидат се помалку среќни: „Нивното здравје се влошува порано во средна возраст, функцијата на мозокот опаѓа и тие умираат порано од луѓето кои не се осамени“.

Квалитет наместо квантитет: Кому може да се јавите среде ноќ?
Роберт Валдингер нагласува дека не е клучна количината на нашите социјални врски, туку нивниот квалитет. За да ги класифицира, тој во интервју со психологот др. Леон Виндшајд, го истакнал следниот критериум: „Колку луѓе знаете на кои би можеле да им се јавите среде ноќ ако се чувствувате лошо или се плашите?“ Според експертите, секој што се сеќава на барем едно лице е многу посреќен од некој кој не може да именува некого наводно близок“.

„Добриот живот се состои од добри односи“, рекол Валдингер.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПРИЈАВЕНИ СЕ 29. ПОЧИНАТИ ЛИЦА: Денес се регистрирани 561. нов случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа …