(ВИДЕО+ФОТО) Џерард Батлер ги тужи продуцентите на „Падот на Олимп“ – тврди дека му должат десет милиони долари!

По Скарлет Јохансон која го тужеше студиото „Дизни“ за 50. милиони долари, сега судска тужба најави и Џерард Батлер.

Актерот Џерард Батлер ги тужеше продуцентските компании Nu Images и Millennium Films, за кои тврди дека му должат околу десет милиони долари профит од акциониот филм „Падот на Олимп“ од 2013. година.
Според NME, тужбата е поднесена до Високиот суд во Лос Анџелес на 30. јули, со обвиненија за измама, прекршување на договорот, фер деловен договор и намерно мешање во договорните односи и сметководство.
Во тужбата се наведува дека „Ну имиџ“ и „Милениум филмови“ ги потцениле нивните приходи и профит за повеќе од 11. милиони долари, вклучително и непријавување на исплатата на околу 8. милиони долари на високи извршни директори. Бројките се независна проценка на Батлер и неговиот правен тим.

Исто така, се наведува дека продуцентите заработиле десетици милиони долари од „Падот на Олимп“, но дека одбиле било што да му платат на Батлер, иако тоа било договорено во договорот меѓу нив.
„Продуцентите се впуштија во шема наменета за погрешно прикажување на финансиите на филмот, со цел Батлер да верува дека нема таков профит“, стои во тужбата, која во целост ја пренесе Deadline.
„Падот на Олимп“ беше премиерно прикажан во март 2013. година, со заработка од околу 170. милиони долари низ целиот свет, со буџет од 70. милиони долари. Снимени се и две продолженија – „Падот на Лондон“ (2016), кој заработи 206. милиони долари, и „Падот на ангелот“ (2019), со заработка од 146. милиони.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) КАКО ВИНО: Супермодели кои надминале 50. години а и понатаму изгледаат беспрекорно!

Овие убавици се во поставата на супермодели од деведесеттите години. Со години ги освојуваа светските …