Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

10. Домат
Истото важи и за доматите, чиј состав на вода е само малку помал од 95 проценти. Исечете на парчиња или коцки, добредојдено е во салати и сендвичи. Слатките шери домати можете да ги јадете цели.
Кога зборуваме за висока содржина на вода и храна со врвен квалитет, можеме да препорачаме и брокула, карфиол, моркови, модар патлиџан, тиквички … – на списокот нема крај!

Овошните сокови се одлични и за гаснење на жедта. Препорачуваме да консумирате свежо цедени домашни, а не индустриски сокови.
Проверете кое сирово овошје и зеленчук има најголема содржина на вода
Краставица 96,5%
Марула 95,7%
Целер 95,4%
Ротквица 95,3%
Домати 94,6%
Блитва 94,1%
Пиперка 93,8%
Карфиол 92,3%
Зелка 92,2%
Спанаќ 92,1%
Лубеница 91,6%
Јагода 91,1%
Брокула 90,8%
Грејпфрут 90,5%
Праска 90,1%

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сексуалниот живот се подобрува во текот на есента, причината е повеќе од интересна!

За да откриеме како сезоните влијаат на нашето либидо, истражувачки тим од Универзитетот „Ludwig Maximilians“ …