Топ 10. намирници за хидратација во летните жештини

Првото нешто на што помислувате во топлите летни денови е чаша ладна вода. И не без причина – водата е најдобриот начин да ја задоволите жедта. Но, дали знаевте дека можете да го снабдите вашето тело со вода со помош на некоја намирница? Многу овошја и зеленчуци се идеални за оваа намена. Тие брзо го снабдуваат телото со вода, и покрај тоа имаат ефект на постепено ослободување и затоа ја гасат жедта подолго време. Откријте која храна е идеална за летните горештини!

1. Лубеница
Иако некои плодови имаат поголема содржина на вода од лубеницата, таа е првокласна храна за хидратација, бидејќи можеме да ја јадеме во големи количини поради одличниот вкус. Едно шкотско истражување покажа дека мешавината на сол и минерали во лубеницата хидрира подобро од водата и специјализираните пијалоци. Парче лубеница има четири пати повеќе антиоксиданс ликопен од просечниот суров домат.


2. Краставица
Ако сакате да се наполните со вода преку храна, најбрзиот начин да го постигнете ова е да посегнете по краставица. Со повеќе од 96 проценти состав на вода, краставицата е на врвот на листата на „водни“ намирници. Јадете ја како прилог, додајте ја во салати или направете летна ладна супа од неа. Исечкајте го краставицата и изблендирајте, додадете јогурт со малку маснотии и неколку листови од нане и сервирајте ладно.


3. Јагода
Сите бобинки се препорачуваат да ја заменат изгубената течност, но златниот медал припаѓа на јагодата. Покрај неодоливиот вкус, што ја направи омилена низ целиот свет, јагодата е ценета и по богатството на антиоксиданси и ниската калорична содржина. Ако измешате јагоди со обичен немасен јогурт, кој исто така го снабдува телото со вода, ќе добиете одлична хидратантна закуска со јаглехидрати, протеини и влакна.

4. Портокал
Немојте да бидете мрзливи да го излупите јужното овошје со кора, бидејќи под него се кријат несомнени богатства. Сочни и слатко-кисели портокали ќе ве снабдат со вода и повеќе од сто проценти од дневната препорачана количина на витамин Ц.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈПОЗНАТАТА ПРЕЉУБНИЧКА ТВРДИ: Мажите изневеруваат само од една причина! Не сум јас виновна, зошто не ги чувате подобро?

„Себеси се гледам како личност која ги решава туѓите љубовни проблеми, а не како некој …