Протокол Будвиг – номинирана за шест Нобелови награди: Мрсно – протеинска исхрана за оздравување од многу болести

Диета за болни и здрави
Негјзиниот протокол се користи за лекување на рак, кардиоваскуларни заболувања, дијабетес и голем број други болести. Онаму каде што конвенционалните лекови не успеале, нејзината терапија се покажала успешна. Сепак, оваа диета не е резервирана само за луѓе со сериозни болести. Имено, исхраната на др. Будвиг, исто така, дејствува како превентивна и се препорачува на здрави луѓе кои често се изложени на напор, и на сите други.


Некои од основните правила на протоколот Будвиг:
– внесувајте многу течности, дури и три литри дневно
– јадете сирово овошје и зеленчук
– пијте свежо исцеден сок од зеленчук и овошје
– јадете ореви, непечени!
– слатката храна е забранета!
– црвеното месо е забрането!
– јадете умерена количина интегрални тестенини и интегрален леб
– важно е да останете на сонце секој ден (до еден час)
– пешачете 30. до 60. минути секој ден


Што не е дозволено
Од маснотиите, можете да користите само кокосово масло и ленено масло, кое мора да биде нерафинирано и ладно цедено. Можете да го загреете кокосовото масло, бидејќи тоа не создава штетни состојки, но не и ленено масло; можете да го додадете во садот само на крајот на подготовката. Избегнувајте месо и производи од месо, шеќер, колачи и печива, тестенини, конзервирана храна и сите животински масти. Шеќерот е експлицитно забранет, а засладувањето може да се постигне со употреба на стевиа, мед или овошен сок. Исто така, диетата забранува и морска храна, бидејќи е полна со токсини, и треба да се избегнуваат сите пестициди и хемикалии, дури и оние во производите за домаќинство и козметиката. Наместо тоа, природни состојки како што се оцет и сода бикарбона може да се користат за чистење. Не подготвувајте храна во микробранова печка или на тефлонски или алуминиумски прибор, туку користете нерѓосувачки челик, емајлирани и стаклени садови.

Кога се појавуваат резултатите?
Резултатите треба да ги почувствувате по само неколку недели, а тешката болест треба да исчезне во рок од една до пет години. Будвиг препорачува да ја продолжите оваа диета и по повлекувањето на болеста, за да спречите враќање на болеста. Две книги од Јохане Будвиг се преведени и се достапни во Србија. Во книгата „Рак – проблем и решение“ др. Будвиг ја објаснува теоријата за неговиот метод на лекување, а во книгата „Масло-протеински готвач“ можете да најдете многу рецепти. Книгите на Јохане Будвиг се достапни во книжарниците.
Извор: alternativa-za-vas.com


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Како брзо да се исушат алиштата во зима? Овие генијални трикови заштедуваат време!

Доколку немате тераса или соба во вашиот стан каде што можете да ги исушите алиштата, …